fbpx
wtorek, 19 marca 2024

Ten niezwykły,  ziołowy olejek do twarzy i ciała to obowiązkowa pozycja w kosmetyczce każdej zakochanej w naturze kobiety.

Wyciągnij z ziół to, co najlepsze!

Olejek do twarzy i ciała to macerat ziołowy, czyli olejek, który w procesie maceracji, został wzbogacony o substancje czynne zawarte w ziołach. Właściwości pielęgnacyjne takiego olejku są wprost niezwykłe, dlatego doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry ciała, twarzy i włosów.

rumiankowy olejek do twarzy i ciała

Jak przygotować olejek do twarzy i ciała?

Spośród kilku metod przygotowania maceratu, proponujemy tą najszybszą, dzięki której uzyskamy olejek jeszcze tego samego dnia!

  • szklanka naturalnego oleju roślinnego
  • kilka garści dowolnych ziół, świeżych lub suszonych (szczególnie polecamy: fiołki, płatki róży, rumianek, nagietek, lawenda, rozmaryn)
  • opcjonalnie kilka kropli witaminy E (wyciskamy witaminę z żelowej otoczki)

Kilka łyżek ziół umieszczamy w żaroodpornym naczyniu i zalewamy szklanką oleju roślinnego. Na małym ogniu stopniowo podgrzewamy olejek. Uważajmy, aby nie zagotować ziół: macerat powinien bardzo wolno naciągać, utrzymujemy go przez ok. 3-4 godziny w stałej, niezbyt wysokiej temperaturze. Gdy olejek przejdzie kolorem i zapachem ziół, przecedzamy go przez czystą gazę lub filtr do kawy i wlewamy do buteleczki z ciemnego szkła. Opcjonalnie, aby przedłużyć trwałość olejku i wzmocnić jego pielęgnujące działanie, możemy dodać kilka kropli witaminy E. Szczelnie zamykamy i przechowujemy przez kilka tygodni w ciemnym i suchym miejscu.

Jaki olej roślinny wybrać jako bazę naszego olejku?

To, jakiego oleju użyjemy, zależy od potrzeb naszej skóry. Do skóry bardzo suchej i szorstkiej świetnie nadaje się oliwa z oliwek: dobrze zatrzymuje wilgoć w naskórku, posiada właściwości odżywcze i wygładzające.

W przypadku skóry mało jędrnej, zwiotczałej lub skłonnej do przetłuszczania lepiej sprawdzi się olej z pestek winogron. Jest to jeden z najlżejszych olejków roślinnych – dobrze penetruje w głąb skóry i nie pozostawia ciężkiej, tłustej warstwy.

Pamiętajmy, że wybrany przez nas olej musi być wysokiej jakości, zimnotłoczony, tylko taki bowiem posiada walory pielęgnacyjne.

lawendowy olejek do twarzy i ciała

Zioła do przygotowania olejku

Zastosowanie olejku będzie zależeć od rodzaju wybranych ziół. Z jakim problemem kosmetycznym chciałabyś się rozprawić?

  • Cellulit, rozstępy, utrata jędrności – rozmaryn i lawenda
  • Wrażliwa, bardzo sucha i łuszcząca się skóra – nagietek
  • Cera dojrzała, zmarszczki – płatki róży, lawenda, fiołek
  • Skóra skłonna do nadmiernego przetłuszczania się – rozmaryn, fiołek
  • Codzienna pielęgnacja skóry – nagietek i rumianek

Jak stosujemy olejek do twarzy i ciała?

Olejek posiada wszechstronne zastosowanie. Poniżej znajdziecie kilka pomysłów:

  • Codzienna pielęgnacja ciała. Fantastyczne efekty uzyskamy nakładając olejek na lekko wilgotną skórę: utworzona w ten sposób emulsja lepiej zwiąże wilgoć i zatrzyma ją wewnątrz naskórka.
  • Odżywcza maseczka do twarzy. Polecamy ją wykonać tuż przed udaniem się na wieczorny odpoczynek. Olejek nakładamy grubą warstwą na twarz i przykrywamy ręczniczkiem zanurzonym w gorącej wodzie. Pozostawiamy na kilka minut. Nie spłukujemy.
  • Zabieg antycellulitowy. Codziennie wykonujemy masaż dotkniętych cellulitem miejsc.

Ponadto olejek do twarzy i ciała można łączyć z innymi kosmetykami: balsamami do ciała, kremami itd. Można go stosować od stóp do głów, również na skórę głowy, włosy i paznokcie. Można dodawać do kąpieli, lub przygotowywać z jego udziałem inne naturalne kosmetyki: peelingi, maski do ciała i wiele więcej!

Poprzedni

Elastyczny mózg. Kreatywne myślenie w czasach niepewności i chaosu

Następny

Szampon w piance Jantar. Sposób na piękne włosy w trakcie wakacji

Zobacz również to: