fbpx
wtorek, 3 grudnia 2024

Nagietek to jeden z najbardziej popularnych kwiatów w naszych ogródkach. Ta pospolita i wydawałoby się niepozorna roślina posiada niezwykłą wręcz moc: wszechstronne właściwości lecznicze i kosmetyczne. Kosmetyki z nagietka znajdują zastosowanie w wielu problemach dermatologicznych.

Lecznicze działanie nagietka

Nagietek pobudza ziarninowanie tkanek, działa silnie przeciwzapalnie, przyspiesza gojenie ran. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji każdego typu cery: zarówno cery tłustej, jak i suchej. Wspomaga leczenie chorób kobiecych, a nasiadówki w naparze z nagietka likwidują upławy, łagodzą świąd i podrażnienia.

Stosowany wewnętrznie, w postaci naparu, wywiera działanie przeciwskurczowe, żółciopędne, odtruwające organizm.

Samodzielne suszenie nagietka

Nagietek jest popularną rośliną w przydomowych ogródkach, dlatego warto pokusić się o samodzielne ususzenie ziół. Do  celów kosmetycznych przydatne są jedynie ciemnopomarańczowe kwiaty nagietka. Zioło zbieramy w słoneczny dzień: skubiemy płatki nagietka i rozkładamy je cienką warstwą na suchym podłożu (lub suszymy w suszarce do owoców i grzybów). Kwiaty suszymy w cieniu; w słońcu bowiem nagietek traci swoją pomarańczową barwę, a wraz z nią cenne właściwości, na których tak bardzo nam zależy.

Ciekawostka! Nagietek jest jak barometr: jeśli rankiem ( przed godziną 9 rano) jego płatki są szeroko rozwarte, dzień powinien być bezdeszczowy. Jeśli jest inaczej – może padać!

Jeśli nie chcemy bawić się w samodzielne suszenie, nagietek z łatwością można nabyć w każdej aptece lub sklepie zielarskim.

kosmetyki z nagietka

Oliwka z nagietka: cudowne remedium na wiele dolegliwości

Oliwka nagietkowa powinna być obecna w każdym domu, w którym znajdują się dzieci: działa łagodnie, lecz bardzo skutecznie i jest bezpieczna dla delikatnej skóry. Szybko leczy wszelkie podrażnienia skóry i przyspiesza jej regenerację. Jest idealnym kosmetykiem dla kobiet w ciąży: stosowana regularnie, pomaga uniknąć rozstępów. Głęboko nawilża i odżywia skórę, wspomaga leczenie łuszczycy, jest nieodzowna w leczeniu spierzchniętej i pękającej skóry.

Oliwkę można stosować samodzielnie, nanosząc ją bezpośrednio na skórę, lub dodając do ulubionego balsamu.

Jak przygotować oliwkę z nagietka?

Oliwkę nagietkową przygotujemy dwoma metodami – szczególnie polecamy pierwszą z nich, która finalnie pozwoli nam uzyskać bardziej wartościowy produkt.

Metoda pierwsza: czysty słoik ciasno napełniamy świeżo zerwanymi płatkami nagietka. Zalewamy oliwą z oliwek. Przykrywamy i odstawiamy na kilka dni w ciepłe miejsce. Płyn przecedzamy przez gazę i przelewamy do buteleczek z ciemnego szkła. Oliwkę przechowujemy przez kilka tygodni w lodówce.

Druga metoda przygotowania oliwki z nagietka: pół szklanki oliwy z oliwek mieszamy z dwoma garściami płatków nagietka (świeżymi lub suszonymi) i powoli doprowadzamy do stanu wrzenia. Gotujemy przez około minutę. Po przestudzeniu przecedzamy oliwkę i przelewamy ją do szklanych buteleczek.

Naturalne kosmetyki z nagietkiem

Upiększający tonik z nagietka do cery tłustej

Tonik z kwiatów nagietka jest idealny do pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Delikatnie, lecz skutecznie leczy stany zapalne skóry, zmniejsza nadmiernie rozszerzone pory i hamuje powstawanie zaskórników.

  • pół szklanki letniego naparu z nagietka
  • kilkanaście kropli nalewki nagietkowej (przepis na nalewkę znajdziemy poniżej)

Łączymy składniki i przelewamy do buteleczki z atomizerem. Tonik przechowujemy w lodówce. Stosujemy codziennie rano i wieczorem, rozpylając mgiełkę na twarzy.

Nalewka nagietkowa

Nalewka z nagietka to bardzo mocno skoncentrowany wyciąg alkoholowy, o równie silnych właściwościach. Znajduje zastosowanie w wielu schorzeniach, przede wszystkim: w chorobach kobiecych – do nasiadówek, we wszelkiego rodzaju stanach zapalnych skóry, do płukania bolącego gardła, przy skaleczeniach itd.

Gotową nalewkę możemy kupić w sklepie zielarskim, lub przygotować ją samodzielnie. W tym celu zbieramy garść świeżych płatków nagietka – lub dwie garści suszonych – zalewamy szklanką wódki i szczelnie zamykamy. Odstawiamy na dwa tygodnie w ciepłe miejsce. Codziennie mocno wstrząsamy słoiczkiem. Po upływie wymaganego czasu odcedzamy nalewkę przez gazę i przelewamy do butelki z ciemnego szkła. Przechowujemy w chłodnym miejscu.

Nalewka przeznaczona jest wyłącznie do użytku zewnętrznego.

Krem nagietkowy do cery bardzo suchej

Krem nagietkowy to zmodyfikowana wersja oliwki nagietkowej. Przeznaczony jest do codziennej pielęgnacji skóry bardzo suchej, łuszczącej się i podrażnionej. Krem wygładza zrogowaciałą i spierzchniętą skórę na stopach, łokciach i kolanach. Kosmetyki z nagietka poprawiają kondycję skóry, zmiękczają ją i nawilżają.

  • 0,5 szklanki oliwki nagietkowej (przepisy na maść nagietkową – powyżej)
  • ok. 3 łyżki lanoliny
  • małe opakowanie kremu Nivea

Oliwkę doprowadzamy do stanu wrzenia, dodajemy lanolinę i mieszamy aż do rozpuszczenia. Dodajemy krem Nivea i całość ponownie mieszamy. Gotowy krem przekładamy do małych słoiczków i szczelnie zamykamy. Przechowujemy go w suchym i chłodnym miejscu.

Nalewka z nagietka

Oryginalna maść nagietkowa wg receptury ks. Kneippa

Zgodnie z recepturą ks. Kneippa tradycyjną maść nagietkową przygotowuje się na bazie smalcu wieprzowego. Skuteczność tej maści może wynikać z chemicznej budowy smalcu, wykazującego duże powinowactwo do ludzkiego tłuszczu skórnego. To właśnie dzięki temu maść bardzo dobrze przenika w głębokie warstwy skóry.

Maść posiada wszechstronne zastosowanie: stosuje się ją w leczeniu żylaków, w egzemie, we wszelkiego rodzaju podrażnieniach skóry (np. odparzenia), w odleżynach, w leczeniu spękanej skóry: pęknięcia na palcach, stopach, brodawkach sutkowych, w kącikach ust itd.

  • kostka naturalnego smalcu wieprzowego
  • dwie garście świeżo zebranych płatków nagietka

W małym rondelku roztapiamy smalec, dodajemy do niego płatki, mieszamy i zdejmujemy z ognia. Gdy smalec przestygnie, podgrzewamy go po raz drugi i przecedzamy przez gęste sitko. Otrzymaną maść przecedzamy do pojemniczka i szczelnie zamykamy. Przechowujemy w lodówce.

 

 

Poprzedni

Zwieger będzie uczyć gotowania i kuchennych trików. Rusza nowy projekt marki

Następny

Nowe (nie)nudziaki na kosmetycznym rynku

Zobacz również to: