Maseczki do cery suchej i wrażliwej mają za zadanie nie tylko nawilżać – ich celem jest również zregenerowanie skóry, dostarczenie jej witamin i ujędrnienie.
Jak dbać o cerę suchą?
Cera sucha i wrażliwa wymaga delikatnej lecz skutecznej pielęgnacji. Posiadając taki typ skóry, musimy nieustannie uważać na kosmetyki, które mogą nas podrażnić lub uczulić. Dodatkowo, taka skóra jest bardzo podatna na wczesne wystąpienie zmarszczek.
Aby jak najdłużej zachować piękny wygląd, nie wystarczy codzienne oczyszczanie i nawilżanie: kilka razy w tygodniu niezbędne będą maseczki do cery suchej.
Taki zabieg, wykonany przynajmniej dwa razy w tygodniu, nie tylko przyjemnie nas zrelaksuje – nasza skóra otrzyma zastrzyk witamin, stanie się głęboko nawodniona, wygładzona i zregenerowana.
Do wykonania maseczki do cery suchej w zupełności wystarczą składniki, które znajdziemy we własnej kuchni. Same plusy, a więc zabierajmy się do roboty!
Maseczki do cery suchej
Zanim nałożymy maseczkę na skórę, należy dokładnie ją oczyścić. Do oczyszczania cery suchej wybierajmy delikatnie działające kosmetyki, które nie zaburzą funkcjonowania naturalnego płaszcza lipidowego skóry. Nie należy stosować produktów zawierających SLS lub alkohol – zbyt mocno wysuszają i podrażniają wrażliwą cerę.
Łagodząca maseczka z siemieniem lnianym
Siemię lniane to kopalnia substancji odżywczych – zawiera między innymi witaminę E, cynk, kwasy tłuszczowe omega 3. Jest to doskonały środek łagodzący wszelkie podrażnienia skóry i nawilżający ją. Maseczkę możemy stosować nawet codziennie – gwarantuje ultra delikatną, lecz skuteczną pielęgnację!
- 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego
- Kilka łyżek wrzątku
Siemię lniane zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na kilkanaście minut. Powstałą papkę nanosimy na skórę twarzy, szyi i dekoltu. Po 20 minutach zmywamy letnią wodą.
Odżywcza maseczka z awokado
Maseczka z awokado i kurzego żółtka będzie mieć silnie odżywcze właściwości – zawiera szereg niezwykle korzystnych w pielęgnacji skóry substancji. Doskonale regeneruje i ujędrnia skórę, wygładza zmarszczki i zapobiega tworzeniu się nowych. To prawdziwe remedium dla cery suche, wrażliwej, zmęczonej i mało elastycznej.
- połówka awokado
- surowe żółtko jaja
Połówkę średniej wielości awokado rozgniatamy dokładnie widelcem, dodajemy surowe żółto i starannie mieszamy. Uzyskaną pastę nakładamy na skórę twarzy. Po 15 minutach spłukujemy letnią wodą.
Karotenowa maseczka nawilżająca
Karotenowe maseczki do ceru suchej to doskonały środek ujędrniający skórę. Zawartość beta-karotenu opóźnia proces starzenia się skóry i nadaje je zdrowy koloryt. Bogactwo antyoksydantów i witamin przyspiesza regenerację naskórka.
Dodatek twarogu doskonale nawilża skórę, posiada działanie oczyszczające i regenerujące.
- łyżka twarogu
- mała marchewka (z ekologicznej uprawy)
Małą marchewkę ucieramy na drobnych oczkach, następnie mieszamy razem z twarogiem i całość rozcieramy widelcem. Maseczkę nanosimy na twarz i pozostawiamy na ok. 15 minut, po czym spłukujemy letnią wodą.
Ultra nawilżająca maseczka z oliwą
Ta maseczka to prawdziwe wybawienie w przypadku nadmiernej suchości skóry: głęboko ją nawilża, uzdrawia, pozostawia ją miękką, odżywioną i gładką. Stosujemy ją raz w tygodniu, jako błyskawicznie nawilżający kompres do cery bardzo suchej.
- Surowe żółtko
- Łyżeczka oliwy z oliwek z pierwszego tłuczenia
Podane składniki mieszamy i nakładamy na twarz. Aby wzmocnić działanie maseczki do skóry możemy przyłożyć zanurzony w gorącej wodzie i odciśnięty ręczniczek. Pozostawiamy na 20 minut, po czym spłukujemy letnią wodą.
Maseczka do cery suchej na bazie płatków owsianych
Pielęgnujące właściwości płatków owsianych są nie do przecenienia – doskonale oczyszczają skórę, a jednocześnie odżywiają ją i łagodzą wszelkie podrażnienia. Podobne właściwości posiada rumianek – działa silnie przeciwzapalnie i łagodząco.
Maseczka dba o prawidłowy poziom nawilżenia cery – oczyszcza ją bez ingerowania w naturalny płaszcz ochronny skóry. Może być stosowana codziennie. Stosowana regularnie sprawia, że znikają wszelkie niedoskonałości, a skóra staje się miękka i gładka, zyskuje zdrowy koloryt.
- Dwie – trzy łyżki zmielonych (np. w młynku do kawy) płatków owsianych
- Dwie łyżki mocnego naparu rumiankowego
Podane składniki mieszamy na gładką pastę, nanosimy ją na twarz. Po 20 minutach spłukujemy letnią wodą.
Jak wybrać krem nawilżający?
Po odżywieniu skóry maseczką pamiętajmy o nałożeniu na nią dobrego kremu nawilżającego – to postawa pielęgnacji cery suchej. Najlepiej sprawdzą się kosmetyki zawierające substancje uzupełniające lipidy w warstwie ochronnej skóry. Wybierajmy więc preparaty zawierające:
• ceramidy
• cholesterol
• kwas hialuronowy
• kwasy tłuszczowe, np. kwas linolowy
• trójglicerydy
• fosfolipidy
• lecytyna
• mocznik
Krem zawierający odpowiednią kombinację tych składników będzie skuteczną tarczą ochronną przeciwko działaniu niekorzystnych czynników środowiska zewnętrznego.