Ziołowa herbatka to naturalny sposób na obniżenie gorączki. Zawarte w niektórych ziołach substancje lecznicze wywierają dobroczynny wpływ na ośrodek termoregulacyjny organizmu. Napary ziołowe działające napotnie, rozgrzewająco i moczopędnie, obniżają podwyższona temperaturę ciała, wspierają usuwanie szkodliwych substancji z organizmu i w ten właśnie sposób zwalczają infekcje.
Odpowiednio dobrane mieszanki ziołowe działają skuteczniej niż pojedyncze zioła, właściwości ziół bowiem uzupełniają się wzajemnie.
HERBATKA SILNIE ROZGRZEWAJĄCA
Herbatka ziołowa o działaniu silnie rozgrzewającym, napotnym i moczopędnym. Łagodnie obniża temperaturę ciała i ułatwia usuwanie nagromadzonych toksyn. Herbatka posiada również działanie moczopędne i wykrztuśnie.
- 1 łyżka kwiatów bzu czarnego
- 1 łyżka kwiatów lipy
Zioła zalewamy szklanką wrzątku i pozostawiamy pod przykryciem na 15 minut. Przecedzamy i pijemy 3 x dziennie.
HERBATKA PRZECIWGORĄCZKOWA: ZIOŁA OBNIŻAJĄCE GORĄCZKĘ
Wyciąg z kory wierzby podany w formie naparu ziołowego, to dla organizmu maleńka dawka aspiryny. Obecne w korze wierzby glikozydy fenolowe ulegają przekształceniu w kwaśnym środowisku żołądka w kwas salicylowy – czyli w popularną aspirynę. Tym samym herbatka ta działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Konieczne jest, aby w czasie tej kuracji pozostać w łóżku i „wyleżeć” infekcję.
- 1 łyżka suszonej kory wierzby
- 1/2 łyżeczki lipy
- 1/2 łyżeczki kwiatów bzu czarnego
Najpierw należy sporządzić odwar z kory wierzbowej: w tym celu 1 łyżkę kory zalewamy 1,5 l wody o temperaturze pokojowej i bardzo wolno podgrzewamy. Trzymamy przez 20 minut na małym ogniu – tak, aby nie dopuścić do wrzenia. Gotowy wywar przecedzamy. W razie potrzeby przepłukujemy odcedzone zioła wrzącą wodą dla uzyskania pożądanej ilości – w tym wypadku potrzebujemy 1/2 szklanki odwaru. Następnie przygotowujemy 1/2 szklanki naparu z kwiatów lipy i bzu czarnego: 1/2 łyżeczki lipy i 1/2 łyżeczki kwiatów bzu czarnego zalewamy 1/2 szklanki wrzącej wody. Po pięciu minutach przecedzamy i dolewamy do odwaru. Otrzymaną herbatkę pijemy trzy razy dziennie po 1 szklance.
INTENSYWNA HERBATKA NA PRZEZIĘBIENIE
To najlepsza herbatka ziołowa na silne infekcje! Mieszanka ta składa się z najlepszych składników obniżających gorączkę. Działa silnie napotnie, moczopędnie i przeciwzapalnie, hamuje dalszy rozwój choroby.
- kwiat lipy – 20 g
- kwiat bzu czarnego – 20 g
- kwiat rumianku – 10 g
- kora wierzby – 25 g
- herbatka malinowa (susz) – 25 g lub łyżka domowego soku malinowego
Wszystkie zioła najlepiej przygotować w większej ilości i potem stosować w miarę potrzeby. Łyżeczkę mieszanki ziołowej należy zalać wrzątkiem, pozostawić na 5 minut pod przykryciem i odcedzić. Szklankę ciepłego naparu należy kilkakrotnie popijać w ciągu dnia.
ŁAGODNA HERBATKA NA PRZEZIĘBIENIE DLA DZIECI
Malina to naturalny, smaczny i w pełni bezpieczny środek przeciwgorączkowy, a zatem – doskonały dla dzieci.
- herbatka malinowa lub naturalny sok wyciśnięty z malin
- miód
- witamina c/sok z cytryny
Do przestudzonej herbatki dodajemy miód, witaminę c w płynie lub sok cytrynowy i podajemy dziecku do picia kilkakrotnie w ciągu dnia.
HERBATKA ROZGRZEWAJĄCA – IDEALNA NA ZIMOWE WIECZORY
Ta herbatka ziołowa działa rozgrzewająco i jest idealna, gdy mocno przemarzliśmy lub gdy czujemy pierwsze oznaki zbliżającego się przeziębienia.
- 0,5 l wody
- 2 łyżeczki suszonych kwiatostanów lipy
- 2 łyżeczki miodu lub naturalnego soku malinowego
- 2 łyżeczki soku cytrynowego
Zioła należy zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem 5 minut. Następnie przecedzić, lekko przestudzić i dodać miód i sok cytrynowy.
HERBATKA PRZECIWKASZLOWA
Ta herbatka ziołowa jest szczególnie skuteczna przy suchym i męczącym kaszlu, a także wtedy, gdy trudno jest odkrztusić zalegającą wydzielinę.
- Po jednej części: podbiału pospolitego, ziela tymianku, owoców anyżu, liści prawoślazu.
Odwar sporządzamy biorąc i łyżkę wymieszanych ziół na 1 szklankę wody. Zioła zalewamy szklanką wody i podgrzewamy na małym ogniu przez kilkanaście minut, nie dopuszczając do wrzenia. Odcedzamy i w razie konieczności uzupełniamy brakujący płyn przepłukując odcedzone zioła gorącą wodą. Stosowanie: dorośli 1/4 szklanki herbaty między posiłkami, dzieci – 1 łyżka herbatki 4 razy dziennie.
HERBATKA ŚLAZOWA W ZAPALENIU GARDŁA, PRZY CHRYPCE
Ślaz wywiera silne lecznicze właściwości na błony śluzowe górnych dróg oddechowych, jamy ustnej i gardła. Zawarte w nim substancje powlekają ochronną błoną podrażnione tkanki i przynoszą natychmiastową ulgę. Herbatka ślazowa szczególnie skutecznie leczy zapalenie gardła z chrypką.
- łyżki kwiatów i/ lub liści ślazu na 1 szklankę wody
Przygotowując napar ślazowy nie wolno parzyć ziela wrzątkiem, gdyż w ten sposób giną właściwości lecznicze rośliny. Zioła wystarczy zalać wodą o temperaturze pokojowej i pozostawić na noc. Rankiem odcedzamy zioła. Gotowy napój pijemy 3-4 razy dziennie po 1/3 szklanki.