fbpx
wtorek, 19 marca 2024

Urzekająco piękny debiut M.L. Stedman po premierze w 2012 roku został okrzyknięty literacką sensacją. W 2016 roku amerykański reżyser i scenarzysta Derek Cianfrance zrealizował wierną adaptację książki; w rolach głównych wystąpili Michael Fassbender, Alicia Vikander i Rachel Weisz.

Poruszająca opowieść o niszczycielskiej sile niewłaściwych wyborów. O złych decyzjach dobrych ludzi. O szczęściu, z którego tak trudno zrezygnować…

Rok 1920. Tom Sherbourne, inżynier z Sydney, wciąż nie może się uporać ze wspomnieniami z Wielkiej Wojny. Posada latarnika na oddalonej o 100 mil od wybrzeży Australii niezamieszkanej wysepce Janus Rock i kochająca żona Isabel, która decyduje się dzielić z nim samotność, stopniowo przynoszą mu spokój i pozwalają pokonać upiory przeszłości.

Los wystawia jednak małżeństwo na ciężką próbę. Po dwóch poronieniach i wydaniu na świat martwego chłopca Isabel dowiaduje się, że nie będzie mogła mieć dzieci, i popada w depresję. I wówczas zdarza się cud: do brzegu wyspy przybija łódź ze zwłokami mężczyzny i płaczącym niemowlęciem. Ulegając namowom żony, kierując się głosem serca, a nie zasadami moralnymi, Tom podejmuje decyzję, której konsekwencje położą się cieniem na życiu wielu ludzi…

Piąta strona świata. Bo świat ma więcej niż cztery strony…

A najważniejszej nie widać. Kryje się za ludzkimi historiami.

W serii Piąta Strona Świata wydawane są powieści, które pokazują świat przez pryzmat ludzkich losów, nierozerwalnie związanych z korzeniami bohaterów i ich miejscem na mapie.

To śmiałe literackie głosy, wypowiadające się w sprawach ważnych, znanych i nieznanych, dalekich i bliskich. Podróże do krajów, w których rozgrywają się ludzkie tragedie, rodzą nadzieje, gdzie bohaterowie walczą o swoje miejsce na ziemi. To historie, które pozwalają lepiej zrozumieć świat i jego różne oblicza.

Zamknęłam oczy i zobaczyłam latarnię morską, potem ukazała mi się kobieta i już wiedziałam, że wydarzenia z mojej wyobraźni działy się kilkadziesiąt lat temu na wyspie położonej u wybrzeży Australii Zachodniej.

M.L. Stedman dla Goodreads.com

Latarnie morskie są niesamowicie uzależniające (czytelnicy, miejcie się na baczności!), a ich historia jest wprost fascynująca.

M.L. Stedman dla „Publishers Weekly”

Zarówno książka, która tygodniami nie schodziła ze szczytów list bestsellerów, jak i jej świetna ekranizacja pochłaniają, kuszą niesamowitą atmosferą i uwodzą doskonale skomponowaną fabułą… Już od pierwszych chwil.

„O, The Oprah Magazine”

Pięknie naszkicowana opowieść o miłości i stracie, dobrych i złych decyzjach oraz o tym, jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić, by uszczęśliwić najbliższych.

„The Boston Globe”

Rozdzierający serce debiut Stedman jest prawdziwą perełką wśród powieści. Nie będziesz mógł się oderwać.

„Good Housekeeping”

To nie tylko opowieść o bolesnych konsekwencjach dokonanych wyborów, lecz także ilustracja niezwykłej siły związku dwojga ludzi, których połączyła miłość zdolna znieść wszelkie, nawet najbardziej wstrząsające przeciwności losu.

„The Daily Mail”

Historia opowiedziana z niezwykłą prostotą. Kunsztowne opisy urwistego australijskiego nabrzeża, a także łatwość, z jaką Stedman opanowała język epoki, sprawiają, że lektura tej powieści to wciągająca przygoda. Kiedy Tom i Isabel zaczynają odczuwać coraz tragiczniejsze konsekwencje swoich decyzji, stają się nam znacznie bliżsi.

„The New Yorker”

Poprzedni

Kronika towarzyska lady Whistledown

Następny

Z tej strony Sam

Zobacz również to: