Wyznaczamy granice, a większość rzeczy w życiu dzielimy według prostego czarno-białego schematu. Ta zdolność wykształcona w trakcie ewolucji jest w nas utrwalana od dzieciństwa przez rodziców, szkołę i otoczenie. Kevin Dutton, autor bestsellerów psychologicznych oraz utytułowany naukowiec z Oksfordu, pokazuje, że nie zawsze upraszczanie życia i wyborów jest dla nas najlepsze. „Myślenie czarno-białe” ukaże się już 12 maja.
„Myślenie czarno-białe” to książka o porządku. A raczej o złudzeniu porządku, któremu bezwiednie ulegamy. Nasi dawni przodkowie odbierali jednoznaczne, łatwe sygnały: znajdujesz się w sytuacji zagrożenia. Albo: to jest dobre a to już złe. Rozwój i przemiany, jakie zaszły w świecie, spowodowały, że teraz nic nie jest tak proste. Dziś obowiązują zupełnie inne zasady gry.
Jak więc uwolnić się z tego czarno-białego sposobu myślenia, który już po prostu się nie sprawdza? I czy rzeczywiście wiedza ta może pomóc w podejmowaniu przez nas bardziej wyważonych i trafnych decyzji?
Kevin Dutton opierając się zarówno na naukowych eksperymentach psychologicznych, jak i na codziennych obserwacjach, pokazuje, w jaki sposób tworzymy kategorie, etykietujemy innych i szufladkujemy wedle wygodnych dla nas schematów. Często podejmujemy irracjonalne decyzje, a to wszystko dlatego, że nasz rozwój nastąpił zbyt szybko. Nie jesteśmy zdolni do pełnego zrozumienia zasad świata, w którym przyszło nam żyć.
Dlatego systematyzujemy, zamiast tworzyć hierarchię. Dokonujemy podziałów, zamiast integrować. Dutton podpowiada, jak okiełznać swój umysł i odnaleźć się w naszej współczesnej, niełatwej rzeczywistości.
Kevin Dutton – członek Brytyjskiego Towarzystwa Psychologicznego. Przez ostatnie dwadzieścia lat prowadził badania jako pracownik naukowy uniwersytetów w Oksfordzie i Cambridge. Regularnie publikuje swoje artykuły w międzynarodowej prasie naukowej. Jest też częstym gościem konferencji naukowych na całym świecie. Autor bestsellerowych książek: „Mądrość psychopatów. Lekcja życia pobrana od świętych, szpiegów i seryjnych morderców” oraz „Zaklinanie umysłu. Perswazja w mgnieniu oka”. Za tę druga pozycję zdobył nagrodę serii wydawniczej „Best American Science and Nature Writing”, a opracowania naukowe Duttona weszły w skład antologii pod tym samym tytułem. Książki autora doczekały się przekładów na ponad dwadzieścia języków, jego artykuły i rozprawy ukazują się między innymi w „Scientific American”, „New Scientist”, „Guardianie”, „The Timesie”, „Wall Street Journal”, „Washington Post”, „Newsweeku”, „Slate” i „USA Today”.