Mylić się – rzecz ludzka. Każdemu z nas, nawet tym najbardziej racjonalnym i świadomym, zdarza się wyznawać pogląd, który okazuje się kompletnie niesłuszny, czy wierzyć w fakty, które tak naprawdę nie miały miejsca.
Konsekwencje takiej pomyłki mogą być nie tylko upokarzające, ale też bardzo kosztowne. „Jak nie dać się zmanipulować i okłamać. Radzi doświadczony agent wywiadu” pomoże ci stać się najlepiej poinformowaną osobą prywatnie i zawodowo.
W księgarniach 26 stycznia.
David Omand to były pracownik brytyjskiego wywiadu i Government Communications Headquarters. Jednak jego życie w niewielkim stopniu przypominało przygody Jamesa Bonda. Na co dzień jego praca polegała na zbieraniu informacji i decydowaniu, na ile są one prawdziwe, i jak mogą wpłynąć na przebieg różnych wydarzeń. W swojej książce „Jak nie dać się zmanipulować i okłamać” Omand przybliża techniki wykorzystywane przez służby specjalne do podejmowania możliwie najlepszych decyzji. Każdy może wprowadzić je do swojego życia.
W dobie fake-newsów i demagogii w mediach społecznościowych łatwo jest dać się oszukać i co gorsza – samemu rozsiewać nieprawdziwe informacje. Konsekwencje takich błędów mogą być bardzo zawstydzające. W kontekście całego społeczeństwa zbyt duża łatwowierność i bezrefleksyjne konsumowanie wiadomości mogą być wręcz niebezpieczne. Internet nie zapobiegł rozprzestrzenianiu się poglądów antyszczepionkowych, nie przekonał do zmiany zdania poszukiwaczy reptilian czy płaskoziemców.
Dzięki tej mądrej, pełnej anegdot książce dowiesz się, jak myśleć o świecie, by nie dać się zmanipulować. Pomoże ci w tym poznanie dziesięciu najważniejszych zagadnień i sposobów:
1. Bądź świadomy – czyli jak analizować fakty;
2. Wyjaśnijmy to sobie – czyli zrozumienie kontekstu wydarzeń oraz motywów zaangażowanych osób;
3. Prognostyka – czyli jak przewidzieć przyszłość na podstawie zebranych informacji;
4. Wnioski stratega – czyli jak przygotować się na nieprzewidywalne okoliczności;
5. Uważaj na demony – czyli jak nasze uprzedzenia i słabości mogą nas zwieść;
6. Nie wkręć się za bardzo – czyli o niebezpieczeństwie obsesyjnego myślenia;
7. Nie ufaj własnym oczom – czyli o propagandzie i fake-newsach;
8. Ćwicz empatię – czyli spójrz na świat oczami swojego wroga;
9. Bądź wiarygodny – czyli jak stać się cennym sojusznikiem;
10. Dywersja – czyli jak podburzyć świat zza ekranu komputera.
David Omand – David Omand to były pracownik brytyjskiego wywiadu, który pełnił też wiele funkcji dyplomatycznych i politycznych, głównie w brytyjskim Ministerstwie Obrony. Obecnie wykłada na wydziale War Studies w londyńskim King’s College, paryskim PSIA Sciences Po i Uniwersytecie Obrony w Oslo. Jest autorem dwóch książek: Securing the State (2010) i razem z prof. Markiem Phythianem Principled Spying: The Ethics of Secret Intelligence (2018).