fbpx
niedziela, 8 września 2024

Aniołem może być każdy. Potworem również. Na świecie nie ma już potworów – a przynajmniej tak się mówi dzieciom z Lucylii.

Dżam i jej najlepszy przyjaciel Odkupiciel dorastali w przeświadczeniu, że ich miasto jest oazą spokoju i bezpieczeństwa. Wszystko się zmienia, gdy Dżam spotyka Głaska, stwora, który narodził się z obrazu jej matki i z kropelki krwi dziewczyny. Głask jest łowcą – przybył do Lucylii, by zapolować na kryjącego się gdzieś w mieście potwora. Co zrobi Dżam, gdy okaże się, że wszystkie tropy prowadzą do domu Odkupiciela? Czy uda jej się odkryć prawdę i jednocześnie ochronić przyjaciela?

„Głask” w 2019 r. otrzymał nominację do National Book Award w kategorii „literatura dla młodych ludzi”, a w 2020 r. do Locusa i Lambda Literary Award za najlepszą książkę YA. Powieściowy debiut Emezi został też nagrodzony jednym z najbardziej znanych queerowych wyróżnień, Stonewall Book Award. „Time” wpisał go na listę 100 najlepszych książek YA w historii, a „New York Times”, „Buzzfeed”, „NPR”, „Publishers Weekly” i „School Library Journal” uznały za książkę roku.

Akwaeke Emezi(1987) mieszka w Nowym Jorku, ale wychowało się w Nigerii i to z kultury tego kraju (a w szczególności ludu Igbo) czerpie inspirację do swoich utworów. Jest jedną z najbardziej znanych postaci queerowej literatury – na koncie ma między innymi zachwycający debiut „Freshwater” i wyborną „Śmierć Viveka Ojiego” (Filtry, 2022). Za sprawą interdyscyplinarnych artystycznych osiągnięć Emezi znalazło się na liście „5 Under 35” National Book Foundation i na okładce „Time’a” (jako 2021 Next Generation Leader!). Tę niebinarną osobę autorską możecie śledzić na Instagramie @azemezi . W 2023 r. opublikujemy także drugą część jej serii dla młodzieży, prequel „Głaska” zatytułowany „Gorycz”.

Poprzedni

Jak dzikie gęsi

Następny

Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność

Zobacz również to: