Druga książka autorki Balu szalonych kobiet, który sprzedał się we Francji w nakładzie ponad 100 000 egzemplarzy, został przetłumaczony na dwadzieścia pięć języków i zekranizowany przez Amazon Prime.
Refleksyjna powieść, podejmująca temat objawień maryjnych i reakcji, jakie one wywołują. Porusza kwestie ojcostwa, męskiej dominacji w rodzinie, żałoby i zranionego dzieciństwa.
Noc 18 lipca 1830 roku. W klasztorze szarytek w Paryżu Catherine Labouré doznaje objawienia maryjnego.
Współcześnie. Do miasteczka Roscoff w Bretanii przyjeżdża z Paryża, z Domu Macierzystego, siostra Anna. Pragnie jako następczyni Catherine Labouré dostąpić daru ujrzenia Matki Boskiej i wypełnić zasłyszaną przepowiednię.
Na wyspie Batz u wybrzeża Bretanii mieszka Isaac. Życie milczącego, zamkniętego w sobie nastolatka odmieniają niezwykłe wizje. Wobec jego słów, których prawdziwości nie można stwierdzić, mieszkańców ogarnia chaos. Przeraża ich świadomość, że w przeszłości objawienia maryjne zwiastowały nieszczęścia. Wizje prowadzą do reakcji łańcuchowych.
Tłum jest nieprzewidywalny. Zarówno trwający w głębokiej wierze, jak i będący w jej kryzysie mieszkańcy zostają zmuszeni do rewizji swoich relacji z wiarą i ze światem. Nad wszystkim wisi ledwie uchwytny cień legendarnej bretońskiej pobożności, przesądności i wiary w nadprzyrodzone.
Victoria Mas (ur. 1987) – francuska pisarka, autorka powieści Bal szalonych kobiet (2019, polskie wyd. 2021), zekranizowanej przez Amazon Prime (reż. Mélanie Laurent) i wyróżnionej nagrodami literackimi Première Plume, Prix Stanislas, Renaudot. Studiowała filmoznawstwo i literaturę anglosaską w USA oraz literaturę na Sorbonie. Pracuje przy wielu projektach telewizyjnych, filmowych i teatralnych. Cud (2022) jest jej drugą powieścią.