fbpx
środa, 19 marca 2025
  • Wydana po raz pierwszy w 1959 roku, orędownikiem powieści był Graham Greene. Na jej podstawie w 1978 roku powstał musical The Clapham Wonder (reż. Sandy Wilson).
  • Określana jako „małe gotyckie arcydzieło” (Sarah Waters, Złodziejka), „mistrzowski mariaż podmiejskiego gotyku z realizmem magicznym” („The Guardian”).
  • Oryginalny, outsiderski styl, w którym liryzm miesza się z grozą i malarską wyobraźnią, a okrutne wizje są podszyte poczuciem humoru.

Zło drzemie w każdym

Epoka edwardiańska, przedmieścia Londynu.

Siedemnastoletnia Alice Rowland pomaga ojcu, który jest weterynarzem, opiekuje się także umierającą matką. Ich dom przesiąka zapachem chloroformu i atmosferą terroru. Ojciec zamiast leczyć, woli uśmiercać.

Alice marzy o ucieczce od ponurej rzeczywistości. Szczególnie kiedy po śmierci matki w ich domu zjawia się zuchwała, zmysłowa kobieta. Alice szuka schronienia w fantazjach, co doprowadza do odkrycia niezwykłych, katastrofalnych w skutkach, okultystycznych mocy.

Barbara Comyns (1907–1992) – angielska pisarka i artystka, autorka jedenastu powieści. Jej barwna biografia, wsparta informacjami z setek niewydanych listów, obfituje w ponure epizody, które pisarka przekształcała w fascynujące fikcje, podszyte surrealizmem i czarnym humorem. Aby przetrwać, wykonywała najrozmaitsze zajęcia, na przykład pracowała w agencji reklamowej, zajmowała się renowacją i wynajmem mieszkań, wystawiała obrazy w ramach The London Group. Pierwszą wydaną powieścią Comyns była Sisters by the River (1947), sławę przyniosła jej Córka weterynarza (1959). W swoich powieściach, trzymających w napięciu, mrożących krew w żyłach i podszytych humorem, celnie ukazuje złożoność ludzkiego życia.

Poprzedni

Święta pełne smaku. Herbapol inspiruje kulinarnie

Następny

Hacjenda

Zobacz również to: