fbpx
piątek, 29 marca 2024

Chleb jest jednym z podstawowych produktów, które na polskich stołach pojawiają się niemal każdego dnia. Chociaż wiele osób uważa, że pieczywo tuczy, to nie do końca jest to prawda – jedzenie odpowiedniego chleba z dobrej jakości składników ma same zalety.

1. Zalety domowego chleba
2. Na drożdżach czy zakwasie?
3. A może chleb z gotowej mieszanki?

Samodzielne wypiekanie chleba nie jest trudne – wystarczy zgromadzić odpowiednie składniki i poświęcić czas na ich właściwe przygotowanie. Można skorzystać też z maszynek do pieczenia chleba, które robią wszystko za nas. W tym wypadku konieczne jest jedynie umieszczenie właściwej ilości składników w komorze i ustawienie programu, a resztę pracy wykona maszyna.

Zalety domowego chleba

Dobrej jakości chleb można kupić w wielu sklepach czy piekarniach, jednak żaden z nich nie dorównuje smakiem i wartościami odżywczymi pieczywu, które zrobimy sami w domu. Najważniejszą zaletą samodzielnego wypieku chleba jest to, że wiesz, co jesz. Taki chleb robi się od podstaw, a więc piekąc go samemu mamy gwarancję, że w składzie nie znajdą się żadne niepożądane składniki, jak spulchniacze, emulgatory czy konserwanty. Dodatkowo, domowy chleb jest bardziej sycący i cięższy od tego kupnego, dlatego chociaż pozornie jego upieczenie kosztuje nas więcej niż zakup gotowego bochenka, ostatecznie jest to tańsza opcja, szczególnie wtedy, jeśli stawiamy na tradycyjny chleb pszenny. Pieczenie chleba nie musi też być czasochłonne. Obecnie można znaleźć zarówno tradycyjne przepisy, które wymagają zajmowania się wypiekiem chleba przez kilka godzin, jak również te przeznaczone dla osób z chronicznym brakiem czasu.

Na drożdżach czy zakwasie?

Chcąc samodzielnie upiec chleb, trzeba zdecydować, czy będzie to pieczywo na bazie zakwasu czy drożdży. Obie opcje są równie atrakcyjne. Chleb na zakwasie uznawany jest nie tylko za najsmaczniejszy, ale również najzdrowszy. Pieczywo na bazie drożdży jest równie smaczne, jednak wielu sceptyków uważa je za nie do końca zdrowe, ponieważ podczas fermentacji drożdży wytwarza się kwas octowy, który posiada działanie drażniące dla ludzkich jelit. Warto jednak podkreślić, że kwas ten szybko się utlenia, dlatego „wyparowuje” podczas stygnięcia chleba. Problemy natury gastrycznej mogą mieć więc osoby, które jedzą ciepły chleb. Wystygnięte pieczywo domowej roboty jest delikatne dla przewodu pokarmowego i lekkostrawne.

A może chleb z gotowej mieszanki?

Zakup gotowego pieczywa czy jego samodzielny wypiek w domu to nie jedyne opcje. Osoby, które cenią swój czas, korzystają z gotowych mieszanek do wypieku chleba. To praktyczne rozwiązania pozwala szybko i bez konieczności poświęcania dużej ilości czasu, upiec smaczny i zdrowy chleb. Kluczowy jest wybór właściwego produktu. W tej roli świetnie sprawdzają się gotowe mieszanki do wypieku chleba od Naturalnie Zdrowe. Mieszanki te są tworzone z naturalnych składników – różnego rodzaju mąk, zakwasu czy słodu jęczmiennego, bez których żaden chleb nie będzie smakował perfekcyjnie. Tego rodzaju mieszanki chlebowe nadają się do wypieku zarówno tradycyjnego chleba z mąki pszennej, jak i jego pełnoziarnistych odpowiedników. Coś dla siebie znajdą również osoby na diecie bezglutenowej lub te, które stawiają na pieczywo żytnie, orkiszowe czy razowe.

Korzystanie z mieszanek do wypieków chleba pozwala zaoszczędzić czas, a także szybko i bez trudu przygotować domowe, dobrej jakości i zdrowe pieczywo dla całej rodziny. To atrakcyjna alternatywa dla pieczenia chleba od podstaw, a tym bardziej kupowania gotowych bochenków w piekarni.

Poprzedni

Bio słodycz Nowość: organiczny miód kwiatowy „Lune de Miel”.

Następny

Boże Narodzenie – poznaj sposoby na to, jak przygotować najlepszy świąteczny sernik

Zobacz również to: