fbpx
piątek, 11 października 2024

Wymiana okien oraz drzwi często wiąże się ze sporymi wydatkami. Co zrobić, żeby były one mniejsze? Szukanie tańszych zamienników często mija się z celem z racji niższej jakości wykonania. Dobrym sposobem na oszczędność może być skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej.

Co to jest ulga termomodernizacyjna?

Zmiany w klimacie sprawiają, że jesteśmy zmuszeni do redukcji emisji dwutlenku węgla. Jednym ze sposobów na to jest wymiana okien oraz drzwi. Nieszczelności mogą prowadzić do nadmiernego wychładzania budynku, przez co trzeba zużyć więcej paliwa do dogrzania powierzchni. Jednak ceny materiałów budowlanych są na tyle wysokie, że wymiana drzwi i okien może się wiązać z wydanie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pożyczka online to szybki i sprawdzony sposób na zdobycie gotówki, jednak czasem lepiej poszukać też możliwości, które zmniejszą koszty. Po to właśnie została wymyślona ulga termomodernizacyjna.

Jest to bardzo dobry sposób na to, żeby zaoszczędzić na zakupach w sklepie z artykułami budowlanymi. Rząd ją wprowadził po to, żeby umożliwić niektórym osobom wykonanie wymiany okien i drzwi. Dzięki niej kwotę wydaną na produkty do wymiany można odpisać od podatku.

Ulga termomodernizacyjna – kto może skorzystać?

Projekt jest kierowany do osób, które są właścicielami domów jednorodzinnych. Nie muszą to być budowle samodzielne, z ulgi skorzystają również osoby posiadające budynki w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Jednak bardzo ważne jest to, że musi to być dom mieszkalny. Ulga termomodernizacyjna nie jest kierowana do właścicieli lokali komercyjnych. Jeśli w budynku prowadzona jest działalność gospodarcza, to część wydzielona na lokal użytkowy nie może przekraczać 30% powierzchni całej budowli. To główny warunek, który należy spełnić, jeśli chcesz się ubiegać o ulgę. Należy również pamiętać, że projekt dotyczy tylko budynków, które są już wybudowane. Nie można odliczyć kosztów domu, który jest w budowie.

Ulga termomodernizacyjna – co obejmuje?

Projekt jest kierowany do osób, które chcą dokonać modernizacji budynku w celu zmniejszenia zapotrzebowania na energię. Chodzi tutaj o wykorzystanie jej do podgrzewania wody, ogrzewania zmniejszone. Ważnym aspektem projektu jest również zniwelowanie strat energii wynikającej z nieszczelności. Lista materiałów, których zakup można odpisać od podstawy opodatkowania, jest szczegółowo opisana w rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju. Znajdują się na niej m.in. stolarka okienna i drzwiowa, w tym bramy garażowe oraz drzwi balkonowe. Oprócz materiałów, w ramach ulgi można też odpisać kwotę wydaną na usługi związane wymianą.

Ulga termomodernizacyjna – ile można zyskać?

Maksymalnie na uldze można zyskać 53 tys. złotych. Nie jest to jednak 1:1 kwota, którą wydasz w sklepie. Za zakup produktów i usług objętych ulgą możesz odliczyć 23% wydatków. Tę kwotę odlicza się od podstawy opodatkowania. Co ważne, można ją odliczyć przez maksymalnie 3 lata.

Poprzedni

Idealny sprzęt do lasu na grzyby i wędrówki

Następny

Forum Uśmiechu Rossmanna już 1 października - wykłady, wywiady i warsztaty ze znanymi ekspertami online i za darmo

Zobacz również to: