Boże Narodzenie nieodzownie przywodzi na myśl wyjątkowe, wspaniałe smaki. I choć w tych świątecznych dniach na stołach królują tradycyjne dania, to coraz częściej szukamy inspiracji, dzięki którym będziemy mogli zaskoczyć gości. Oto cztery przepisy, które wzbudzą kulinarny zachwyt, a przy tym będą się wspaniale prezentować podczas każdej uroczystości rodzinnej. Nieodłącznym elementem tych propozycji są produkty dżemowe marki Herbapol – to dzięki nim powstaje unikalna kompozycja smaków, która usatysfakcjonuje nawet najbardziej wymagające osoby.
Co jest niezbędne do osiągnięcia kulinarnego sukcesu? Oprócz sprawdzonego przepisu, z pewnością także wysokiej jakości produkty, dzięki którym potrawy zyskają wyborny smak. Doskonale sprawdzą się tutaj dżemy, powidła i konfitury Herbapolu. Z ich użyciem przygotujemy efektowne dania i desery nie tylko na specjalne okazje, ale i na co dzień, gdy mamy ochotę na coś pysznego i specjalnego.
Za wyjątkowym smakiem i aromatem produktów dżemowych od Herbapolu stoi połączenie pysznych owoców, pochodzących od wyselekcjonowanych dostawców oraz sprawdzonych receptur. Nic zatem dziwnego, że każdego dnia goszczą one na stołach polskich rodzin. Zwykle są używane do kanapek czy naleśników, jednak kryją w sobie dużo więcej kulinarnych możliwości. A święta są znakomitą okazją do ich odkrycia!
Dżemy, konfitury i powidła marki Herbapol równie doskonale komponują się z daniami na słodko, jak i z potrawami wytrawnymi. Po które z nich warto sięgnąć przygotowując świąteczne menu? To już zależy od naszej inwencji, ale z pewnością idealnie sprawdzą się poniższe produkty:
Dżem agrestowy Herbapol – to prawdziwa gratka dla miłośników słodko-kwaśnego, niepowtarzalnego smaku agrestu. Dżem zawiera 100% owoców agrestu z polskich sadów. Doskonale sprawdzi się jako dodatek do pieczonych mięs.
Cena: 4,99 zł/op.
Dżem z czarnych porzeczek Herbapol – klasyczny dżem, zawierający 100% porzeczek z okolic Nałęczowa. To niezwykły smak specjalnie wyselekcjonowanych owoców, których słodycz idealnie komponuje się z lekką kwaskowatością. Będzie znakomitym dodatkiem m.in. do pieczonego łososia.
Cena: 4,99 zł/op.
Konfitura z malin ekstra Herbapol – pyszna konfitura, która powstaje wyłącznie z dojrzałych malin polskiej odmiany polana. To 100% wyjątkowego smaku! Domowa czekolada na gorąco z dodatkiem tej konfitury będzie nie tylko świetnie smakować, ale też wspaniale się prezentować.
Cena: 6,19 zł/op.
Powidła węgierkowe Herbapol – to tylko dwa składniki: dojrzałe śliwki węgierki oraz cukier – i jeden wspaniały efekt: pyszny smak! Gęste, esencjonalne powidła od Herbapolu stanowią znakomity dodatek zarówno do deserów, jak i dań wytrawnych. Są niezastąpione przy wielu wypiekach – np. pierniku czy cieście chałwowym.
Cena: 6,29 zł/op.
Pieczona pierś indyka podana z dżemem agrestowym Herbapol
Składniki:
- 1 kg – 1,3 kg filetu z indyka
Marynata:
- 1 łyżeczka soli morskiej
- 1/2 łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
- 3 ząbki czosnku (obrane)
- 1 gałązka rozmarynu (listki)
- 1 łyżka suszonego tymianku
- 2 łyżki musztardy Dijon
- 1,5 łyżki miodu
- 2 łyżki oliwy lub oleju
- 2 łyżki sosu sojowego
- granat i świeży rozmaryn do dekoracji
- Dżem agrestowy Herbapol
Przygotowanie:
Filet włożyć do niedużego naczynia (tak aby mięso ciasno do niego wchodziło), dodać wszystkie składniki marynaty. Obtoczyć w nich mięso i odłożyć pod przykryciem do lodówki na całą noc.
Piekarnik nagrzać do 180°C. Filet położyć w naczyniu żaroodpornym lub blaszce do pieczenia, polać marynatą z naczynia i wlać dodatkowo wrzącą wodę (razem z marynatą ok. 1 cm). Wstawić do piekarnika. Piec przez 80 minut. W trakcie pieczenia polewać mięso sokiem z naczynia, mniej więcej co 15 minut.
Mięso wyjąć w piekarnika i odczekać ok. 10 minut przed pokrojeniem. Udekorować dżemem agrestowym Herbapol i rozmarynem.
Można też po ostudzeniu zawinąć w folię i odłożyć do lodówki i wykorzystać do kanapek. Sos z pieczeni przecedzić, zlać do garnuszka i wykorzystać jako sos.
Pieczony łosoś serwowany z dżemem z czarnych porzeczek Herbapol
Składniki na 2-3 porcje:
- 450 g filetu z łososia
- 1/2 pomarańczy
- Dżem z czarnych porzeczek Herbapol
Marynata:
- 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku
- 1/3 łyżeczki ostrej papryki
- sok z 1/2 pomarańczy
- 1 łyżka miodu
- 1 łyżka oliwy
Przygotowanie:
Łososia opłukać, położyć na desce skórką do dołu. Podzielić na 3 mniejsze porcje, doprawić solą i pieprzem. Następnie wysmarować słodką i ostrą papryką w proszku, włożyć do naczynia żaroodpornego. Polać sokiem z pomarańczy wymieszanym z syropem klonowym i oliwą. Obtoczyć rybę w marynacie i odłożyć do zamarynowania na ok. 30 minut.
Piekarnik nagrzać do 210°C. Na łososiu położyć półplasterki pomarańczy. Wstawić do piekarnika i piec przez ok. 17 minut. Na wierzch wyłożyć dżem z czarnych porzeczek Herbapolu i podawać.
Ciasto chałwowe z powidłami węgierkowymi Herbapol
Składniki:
- 600 g herbatników maślanych (z ząbkami)
- 1 słoik powideł węgierkowych Herbapol
Krem chałwowy:
- 1 litr mleka
- 3 łyżki mąki pszennej
- 3 łyżki mąki ziemniaczanej
- 1/2 szklanki cukru
- 2 żółtka
- 200 g masła (miękkiego)
- 300 g chałwy waniliowej
- Dekoracja: np. kakao, mini herbatniki, żurawina
Przygotowanie:
- Krem chałwowy:
Odlać 1 i 1/2 szklanki mleka i dokładnie wymieszać je z mąką pszenną i ziemniaczaną, cukrem oraz żółtkami. Resztę mleka zagotować (aż zacznie kipieć), następnie wlewać do niego mieszankę mleka, mąki i żółtek, jednocześnie energicznie mieszając. Zagotować, co chwilę mieszając. Po zagotowaniu gotowy budyń odstawić z ognia, przelać do czystej miski i całkowicie ostudzić (na wierzch można położyć folię spożywczą, aby nie zrobił się kożuch). Miękkie masło ubijać przez ok. 3 minuty, aż się napuszy, następnie stopniowo, w krótkich odstępach czasu, dodawać budyń, ciągle ubijając. Na koniec dodać pokruszoną chałwę i zmiksować.
Przełożenie:
Formę o wymiarach 20 x 30 cm wysmarować masłem i wyłożyć papierem do pieczenia. Układać warstwami na przemian herbatniki i krem chałwowy, otrzymując 3 takie warstwy, na wierzchu powinna być warstwa kremu. Na drugiej warstwie herbatników rozsmarować powidła węgierkowe Herbapol, dopiero na warstwę powideł położyć krem. Wstawić do lodówki, najlepiej na całą noc. Przed samym podaniem posypać kakao, udekorować np. mini herbatnikami i żurawiną.
Gęsta czekolada na gorąco
Składniki:
- 2 szklanki mleka krowiego np. pełnotłustego – 500 ml
- pół szklanki śmietanki kremówki 30 % – około 150 g
- 50 g dobrej jakości czekolady mlecznej
- 50 g dobrej jakości czekolady gorzkiej np. 70 %
- 3 łyżeczki konfitury z malin Herbapol
Przygotowanie:
Do sprawdzonego garnka, w którym nie przypala nam się mleko, wlać 2 szklanki (500 ml) mleka krowiego np. pełnotłustego oraz pół szklanki śmietanki kremówki 30 %, czyli około 150 gramów słodkiej śmietanki. Podgrzewać całość na średniej mocy palnika, aż mleko ze śmietanką zacznie się gotować. Zmniejszyć moc palnika i ciągle mieszając, dodać po 50 gramów siekanej mlecznej i gorzkiej czekolady (może być też w kawałkach). Po chwili ciągłego mieszania czekolada powinna całkowicie się roztopić. Wyłączyć palnik. Przed podaniem sprawdzić smak czekolady i w razie potrzeby dodać do niej trochę cukru pudru.
Na dno szklanki nałożyć 3 łyżeczki konfitury z malin Herbapol. Po rozlaniu gorącej czekolady do kubków, na wierzch wyłożyć bitą śmietanę oraz posiekaną czekoladę gorzką i mleczną. Można też dodać świąteczną posypkę.