fbpx
czwartek, 28 marca 2024

Wyspa Wielkanocna znajduje się w południowej części Oceanu Spokojnego i jest najbardziej odizolowanym miejscem na Ziemi. Została odkryta w 1722 r. przez Holendrów w dzień Niedzieli Wielkanocnej, skąd wzięła się jej nazwa. Mimo tego, że jest niewielkich rozmiarów (można ją okrążyć rowerem w jeden dzień), to z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów z całego świata. Przede wszystkim zachęca ich swoją niezwykle ciekawą, owianą wieloma tajemnicami historią, a także nietuzinkową scenerią, obfitującą w palmy kokosowe, jaskinie, wulkany i kamienne posągi.

Moai – słynne kamienne posągi

Główne atrakcje turystyczne Wyspa Wielkanocna zawdzięcza Polinezyjczykom, którzy zasiedlając ją, stworzyli bogatą historię i tradycje. Do najciekawszej atrakcji, będącej zarazem wizytówką tego malowniczego miejsca, należą kamienne posągi zwane moai. Wyrzeźbione zostały w kamieniołomie Rano Raraku, i rozstawione są po całej wyspie. Zachwycają zwiedzających swoją liczbą (jest ich około 1000), monumentalną budową (największe mierzą aż 10 m i ważą ponad 80 ton), a także wieloma legendami i historyjkami z nimi związanymi. Do dziś w pełni nie potwierdzono, czyj wizerunek przedstawiają, dla kogo zostały zbudowane oraz w jaki sposób rozmieszczono je po całym terenie. Wiadomo natomiast, że dla tubylców mają one charakter sakralny i do niektórych z nich nawet nie wolno się zbliżać. Zatem wycieczka do tego miejsce jest idealną okazją, aby posłuchać różnych opowieści dotyczących moai od zamieszkującej tam ludności, zmierzyć się twarzą w twarz z tymi wiekowymi gigantami oraz znaleźć odpowiedzi na pytania: Co znajduje się na głowach posągów? Dlaczego część z nich ma skierowany wzrok ku oceanowi a część ku lądowi? i wiele innych.

Rano Raraku

Turyści poza zobaczeniem samych moai mają również szansę zwiedzić dawny kamieniołom, w którym większość z nich powstała. Rano Raraku jest kraterem wulkanicznym, który powstał ze skumulowanego popiołu lub tufu. Przez około 500 lat dostarczał kamieni do wyrzeźbienia około 95% posągów. Przebywając w jego wnętrzu, można napotkać bloki skalne, w których znajdują się rozpoczęte rzeźby oraz utkwione w ziemi moai. Ten budzący zachwyt krater, na dnie którego znajduje się jezioro wulkaniczne, został włączony do listy Światowego Dziedzictwa Unesco, jako część Narodowego Parku Rapa Nui.

Anakena – jedyna piaszczysta plaża na wyspie

Według niektórych turystów Anakena jest uważana za najpiękniejszą plażę na świecie. Znajduję się na północno- wschodnim wybrzeżu i jest historycznym miejscem przybycia pierwszych Polinezyjczyków, a później Europejczyków. Otoczona malowniczym gajem palm kokosowych, stanowi idealne miejsce do relaksu. Służy ona tym, co lubią spędzić czas leniwie, leżąc na białym piasku i opalając się, jak i tym którzy wolą bardziej aktywne rozrywki, ponieważ jest to również idealne miejsce dla fanów surfingu oraz snurkowania. Na plaży Anakena znajduje się także słynne Ahu Nau Nau, czyli siedem moai. Na ich głową leżą tak zwane pukao, czyli kapelusze, zbudowane z czerwonej skały wulkanicznej. Co ciekawe, posągi te są bardzo dobrze zachowane i można gołym okiem dostrzec szczegóły na ich twarzy. Miejsce to podobnie jak Rano Raraku zostało wpisane, jako część Parku Narodowego, na listę Światowego Dziedzictwa Unesco.

Hanga Roa – stolica i jedyne miasto na wyspie

Miasto Hanga Roa znajduje się na południowym zachodzie wyspy i stanowi główny ośrodek życia mieszkającej tam ludności. To z tego miejsca każdy turysta rozpoczyna swą podróż, a dokładniej z portu lotniczego Mataveri. Niektórzy mieszkańcy witają przybyszy wieńcem kwiatów, który należy nałożyć na szyję. Klimat miasta jest bardzo swojski i życzliwy. Idąc ulicami Hanga Roa napotkać można parterowe chatki, restauracje czy lokalne sklepy. Ciekawym miejscem do zwiedzenia jest również muzeum antropologiczne. Znajdują się w nim interesujące eksponaty, zdjęcia i opisy. To właśnie tu turysta ma szanse wzbogacić swoją wiedzę w kulturę oraz historię Wyspy Wielkanocnej. Po zakończonym miejskim spacerze warto wybrać się wieczorem do Ahu Tahai, gdzie można podziwiać pięknie zachodzące pośród kamiennych posągów słońce, nad samym brzegiem oceanu. Następnie dla zwiedzających czeka rozrywka w postaci pokazu tradycyjnych tańców Rapa Nui. Dla tych, którzy fascynują się lokalnymi, egzotycznymi występami, poleca się przybyć na występ w lutym, bo właśnie wtedy odbywa się tam coroczny festiwal Tapati. Oczywiście turyści mają okazję zobaczyć jeszcze więcej atrakcji, dlatego warto sprawdzić wszystkie informacje na stronie https://logostour.pl/blog/tajemnica-wyspy-wielkanocnej.

Wyspa Wielkanocna jest idealnym miejscem do zwiedzania dla tych, którzy fascynują się obcą, odległą od nas kulturą i pragną poznać jej tajemnice. Oferuje ona wiele różnorodnych atrakcji turystycznych, od zagłębienia się w lokalną tradycję i historię po podziwianie malowniczych wulkanicznych pejzaży, górzystych scenerii i oceanicznych widoków. Jest to podróż jedyna w swoim rodzaju, stąd z biegiem lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dlatego warto wybrać się na sam koniec świata i doświadczyć tego cudownego miejsca.

Poprzedni

Rekiny – najlepsi myśliwi w przyrodzie

Następny

Poznaj GOLDENBOX No.14

Zobacz również to: