Kiedy na nogach zaczynają pojawiać się pierwsze pajączki lub – co gorsze – żylaki, nie warto zwlekać i trzeba koniecznie podjąć kroki, aby zapobiec ich rozwojowi oraz uniknąć dalszych dolegliwości. Rozwiązaniem jest specjalnie zaprojektowana bielizna, stworzona z myślą o osobach zmagających się z problemami z krążeniem. W sklepach nie brakuje rajstop, pończoch czy podkolanówek uciskowych, które nie tylko wspomagają zdrowie kończyn dolnych, lecz także prezentują się zachwycająco. Sprawdź, kiedy są przydatne i jak je wybierać!
Bielizna uciskowa – podkolanówki, rajstopy, pończochy… kiedy są przydatne?
Określane mianem medycznych kompresyjnych wyrobów pończoszniczych – rajstopy i podkolanówki uciskowe są tworzone z myślą o kobietach mających większe lub mniejsze problemy z układem krążenia. Zadaniem tych produktów jest wspomaganie pompowania i przepływu krwi do serca, co jest możliwe dzięki wywieraniu stopniowanego ucisku na określone partie nóg. Warto nosić je, jeśli:
• odczuwa się ciężkość kończyn dolnych,
• pojawia się ból lub obrzęki,
• występują pajączki lub żylaki,
• jest się w grupie ryzyka chorób żylnych – wtedy te wyroby spełniają funkcję profilaktyczną.
Jak wybierać wyroby kompresyjne? Poznaj praktyczne wskazówki!
Produkty uciskowe różnią się między sobą stopniem kompresji – w sumie jest ich cztery, a każdy poziom został stworzony z myślą o innych schorzeniach. Właściwy dobór stanowi klucz do sukcesu terapii schorzeń żylnych, dlatego trzeba poznać specyfikę poszczególnych klas i warto skonsultować je ze specjalistą. Pierwszy stopień kompresji uznawany jest za profilaktyczny. Jego zadanie to zapobieganie powstawaniu zmian żylnych lub – jeśli pierwsze pajączki lub żylaki zaczęły się pojawiać – ograniczenie ich widoczności oraz pogłębiania. Tego typu wyroby można nosić bez zalecenia lekarza.
Inaczej jest w przypadku wyższych poziomów ucisku – produkty w klasie drugiej, trzeciej i czwartej powinien dobierać i zalecać lekarz specjalista. Są one przeznaczone dla kobiet, które:
• mają skłonności do obrzęków kończyn dolnych i zmagają się z rozległymi żylakami,
• chorują na zakrzepicę,
• odbyły zabieg skleroterapii lub laserowego zamykania naczynek.
• mają aktywne lub zagojone owrzodzenia żylne nóg,
• cierpią na przewlekłą niewydolność żylną lub słoniowaciznę.
W takich sytuacjach noszenie wyrobów kompresyjnych jest niezbędne, aby móc normalnie funkcjonować i zachować możliwość swobodnego poruszania się, bez poczucia bólu czy zmagania się z obrzękami. Produkty zakłada się zaraz po przebudzeniu i zdejmuje przed pójściem spać – nie trzeba jednak obawiać się, że ich obecność wywoła dyskomfort. Są tworzone z przewiewnych i oddychających surowców, dzięki czemu skóra oddycha i nie zostaje podrażniona.
Postaw na wyroby kompresyjne i zadbaj o zdrowie swoich nóg!
Poczucie ciężkości i zmęczenia nóg, obrzęki oraz nieestetyczne zmiany – to wszystko znacznie utrudnia codzienne życie i staje się przyczyną kompleksów. Z tego powodu warto wybrać wyroby uciskowe o odpowiednim stopniu kompresji, które pomogą przywrócić komfort i zadbają o zdrowie układu żylnego.