Niebieskie wino – co to takiego?


niebieskie wino wyspa kobiet

Niebieskie wino – czy jest prawdziwe?

Niebieskie wino stało się w ostatnich latach niezwykle popularne, zwłaszcza latem, kiedy chętnie wyjeżdżamy na wakacje za granicę, a najchętniej do Hiszpanii, z której właśnie pochodzi. Czym jest niebieskie wino i jak powstaje? Czy jest prawdziwe?

Niebieskie wino – co to takiego?

Niebieskie wino to nic innego, jak napój alkoholowy o takiej właśnie barwie. Pierwszym niebieskim winem było hiszpańskie wino gik, a po nim zaczęły pojawiać się również inne gatunki win o takim kolorze. Rozpowszechniło się również pojęcie niebieskiego wina, którym zaczęły być też określane produkty w niebieskich butelkach – przykładowo Monte Santi. Powstały też niebieskie kieliszki do wina.

Niebieskie wino – jak powstaje?

Tradycyjne niebieskie wino produkowane jest z zielonych i czerwonych winogron z dodatkiem barwnika indygo. Wino ma 11,5% alkoholu i kosztuje około 10 euro. Można kupić je przede wszystkim w Hiszpanii, ale też w innych krajach Europy. W Polsce jest to możliwe jedynie przez internet, na przykład TUTAJ.

Znaczenie koloru niebieskiego wina

Twórcy niebieskiego wina inspirowali się książką „Strategia błękitnego oceanu” napisaną przez W. Chan Kima. Czerwień została w niej przedstawiona jako symbol walki o swoje, o klienta, drapieżności i dążenia do celu za wszelką cenę. Zaś niebieski kolor został przedstawiony jako przeciwieństwo czerwieni, a więc symbol harmonii, ładu i spokoju.

Czy niebieskie wino jest prawdziwe?

W niektórych krajach alkohol na bazie winogron, do którego produkcji stosowane są dodatkowo barwniki czy inne dodatki nie może być uznany jako wino. Niebieskie wino hiszpańskie nawet na terenie tego kraju nie może być sprzedawane jako prawdziwe wino. Producenci pierwszego wina musieli zapłacić sporą karę za brak odpowiedniej informacji na etykietach. Tymczasem etykiety takich trunków muszą zawierać informacje, iż są to napoje alkoholowe aromatyzowane na bazie wina.

W innych krajach chociażby w USA nazwa „niebieskie wino” jest dozwolona, stąd rozpowszechnienie jej na tyle, że nazywane są tak nawet produkty, które nie mają tego koloru, a mają tylko niebieskie butelki. Najlepszy przykład to niemieckie wino w niebieskiej butelce z Maryją. Jest to tak naprawdę białe wino, popularne na tyle, że można je znaleźć w wielu supermarketach i w naprawdę niskiej cenie. Zaskocz swoich bliskich i zaserwuj na przyjęciu niebieskie wino, które smakiem nie odstaje wcale od klasyki.

Źródła

Niebieskie wino – co to jest, jak smakuje? | Dzień Dobry TVN – Dzień Dobry TVN

Liebfraumilch – wino z Bozią – Oceń alkohol. Ceny, recenzje, przepisy i opinie (alkowiki.pl)

 

[metaslider id="18671"]
Poprzedni BĄDŹ ŚWIADOMA! Joga, dieta i pielęgnacja
Następny Bielizna na prezent – jak ją wybrać?