fbpx
środa, 23 kwietnia 2025

Niskie temperatury, śnieg, piasek i błoto, a przede wszystkim sól to czynniki, które mogą wpływać negatywnie na jakość zimowych butów. Dlatego w chłodnych miesiącach tak ważna jest właściwa pielęgnacja obuwia. Zobacz, jak to zrobić prawidłowo.

Jak czyścić buty ze skóry licowej?

Sposób pielęgnacji butów zimowych zależy od materiału, z jakiego zostały one wykonane. Czym i jak zatem czyścić buty wykonane ze skóry licowej? Kozaki, muszkieterki damskie, trapery czy botki wykonane z tego materiału są narażone przede wszystkim na śnieg, błoto oraz wilgoć. Dlatego przed rozpoczęciem korzystania z nich warto je zaimpregnować przed działaniem wody, a także zabrudzeniami. Możesz to zrobić przy pomocy specjalistycznych impregnatów, które są dostępne w sklepach obuwniczych.

Niezwykle ważne jest też systematyczne czyszczenie butów w sezonie zimowym. Na szczęście zabrudzenia z błota nie wchłaniają się w głąb skóry, co sprawia, że bez trudu wyczyścisz nawet mocno zabrudzone zaschniętym błotem buty. Do ich czyszczenia wykorzystaj mokrą ściereczkę, którą dokładnie przetrzyj cholewkę, aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Aby usunąć zabrudzenia z trudno dostępnych miejsc, zastosuj małą szczotkę z miękkim włosiem.

Jak czyścić buty zamszowe lub z nubuku?

Usuwanie zabrudzeń z butów wykonanych z zamszu albo nubuku jest nieco trudniejsze niż czyszczenie butów ze skóry licowej. To specyficzne materiały, które wymagają regularnego szczotkowania. Możesz to zrobić za pomocą specjalnej szczoteczki, którą kupisz w każdym sklepie obuwniczym. Przedmiot ten z jednej strony ma gumkę, a z drugiej miękkie włosie. Oba te elementy są w stanie czyścić buty bez obaw o uszkodzenie materiału. Dzięki systematycznemu szczotkowaniu na obuwiu nie pojawią się nieestetyczne czarne ślady. Gumka służy do usuwania brudu z trudno dostępnych miejsc, z kolei szczotka usunie widoczne zabrudzenia z pozostałych miejsc, a także pozwoli ułożyć włosie w jednym kierunku.

Nie zapominaj też o stosownej impregnacji. Muszkieterki damskie, kozaki czy botki wykonane z owych materiałów zabezpiecz przed wilgocią i brudem odpowiednimi preparatami. Najlepiej zdecyduj się na specjalne środki dedykowane tym rodzajom materiałów, choć z właściwą pielęgnacją powinny sobie poradzić też preparaty uniwersalne.

Miej na uwadze, aby po każdym pobrudzeniu butów czyścić je jak najszybciej. Zabrudzenia zdecydowanie łatwiej usunąć w sytuacji, gdy nie zdążyły one jeszcze zaschnąć. Pamiętaj, aby czyścić obuwie z tych materiałów bez użycia wody. Czyszczenie na sucho jest skuteczniejsze i pozwala właściwie zadbać o nienaganny stan butów.

Jak usunąć sól drogową z obuwia?

Sól drogowa osadzająca się na butach to częsty problem w zimie. Surowiec ten jest wykorzystywany zimą do roztapiania śniegu na chodnikach i ulicach. Negatywnie wpływa na buty, pozostawiając na nich nieestetyczne zacieki. Na szczęście problem ten można usunąć.

Przede wszystkim bardzo ważna jest właściwa impregnacja – odpowiednio zaimpregnowane buty są chronione przez negatywnymi właściwościami soli drogowej. Nie zawsze jednak można jej uniknąć. W takiej sytuacji należy przygotować roztwór octu z wodą w proporcjach 1:1, a później wytrzeć obuwie ściereczką w nim zamoczoną.

Poprzedni

ŚWIATŁO OD ŚRODKA

Następny

Higiena intymna latem

Zobacz również to: