Jak sprawdzić, czy ktoś monitoruje mój telefon?


czy ktoś monitoruje mój telefon wyspa kobiet

Smartfon to źródło cennych, osobistych danych. W rękach niepowołanej osoby mogą one stać się nie lada problemem – dowiedz się, jak chronić prywatne informacje.

Powodów monitorowania smartfona może być wiele

Telefon to urządzenie, które towarzyszy nam przez całe życie. Korzystamy z niego na bieżąco podczas jazdy samochodem, zamawiania jedzenia czy pracy, a przede wszystkim w trakcie komunikacji z innymi osobami. Każdy z tych procesów generuje pewne dane, które są przechowywane na urządzeniu. Oprogramowanie szpiegowskie może zatem zyskać dostęp do informacji o naszym położeniu i zwyczajach, a także do treści samych wiadomości, by przekazać je do niepowołanych osób. Mogą to być na przykład złodzieje, którzy planują włamanie do naszego mieszkania. W tym celu mogą poszukiwać słabych punktów – na przykład okresu, w którym nasza nieruchomość będzie stała pusta ze względu na nasz urlop.

Znacznie częściej po monitoring smartfona sięgają jednak osoby bliskie. Może to być zazdrosny partner, który pragnie mieć kontrolę nad naszymi SMS-ami czy rozmowami głosowymi, by przejąć naszą autonomię w relacji czy zweryfikować mniej lub bardziej słuszne podejrzenia o zdradzie. Zdarza się też, że oprogramowanie szpiegowskie jest wykorzystywane przez rodziców w celu uzyskania kontroli nad dzieckiem. Jest to motywowane jego bezpieczeństwem, na przykład chęcią uchronienia przed szkodliwymi znajomościami w sieci czy nawet porwaniem.

Co to oznacza, że mój telefon jest monitorowany?

Aplikacje szpiegowskie działają w bardzo ciekawy sposób. Mogą one przechwytywać dane, które są wysyłane przez naszego smartfona w celach marketingowych do innych serwisów. Aktualne wersje mobilnych systemów operacyjnych skupiają się na dokładnym dobieraniu uprawnień dla aplikacji, jednak często możemy je akceptować przypadkiem, a spora część z nich jest wymagana do odpowiedniego działania oprogramowania. Niektóre mogą być także zaakceptowane przez osobę szpiegującą, na przykład partnera, który zna hasło do naszego smartfona. W efekcie możliwe jest przesyłanie danych lokalizacyjnych lub informacji o połączeniach głosowych.

Bardziej zaawansowane urządzenia sprawiają, że nasz telefon zmienia się w dyktafon lub przekazuje całą naszą historię przeglądania. Dodatkowo mogą przekazywać co jakiś czas zrzuty ekranu, które dają pełny wgląd w nasze aktualne działania. Smartfon to idealne narzędzie do szpiegowania, dlatego warto zadbać o to, by zabezpieczyć go odpowiednio przed wpływami z zewnątrz. Na szczęście nie jest to zbyt trudne.

Jak zabezpieczyć smartfon przed monitoringiem?

Aplikacje służące do komunikacji, takie jak Messenger czy wbudowane rozwiązania do obsługi SMS-ów, oferują dosyć słabe zabezpieczenie danych. Brak szyfrowania (lub bardzo podstawowa implementacja) oraz blokady zewnętrznych programów, które mogą nagrywać rozmowy i przeglądać wiadomości, utrudnia prywatną komunikację. Standardowe programy antywirusowe mogą pomóc w wykryciu szpiegowskiego oprogramowania i innych zagrożeń, jednak rzadko kiedy z nich korzystamy. Lepszym rozwiązaniem będzie komunikator, który na bieżąco dba o prywatność i sprawdza, czy nasz smartfon nie padł ofiarą monitoringu wymiany informacji i innych kluczowych danych. Polski komunikator UseCrypt skutecznie radzi sobie z wykrywaniem zagrożeń, a dodatkowo jest w stanie zniwelować je w czasie rzeczywistym.

#UseCrypt #UseCryptMessenger #UseCryptopinie

Poprzedni Chrońmy lasy, aby zachować różnorodność biologiczną i powstrzymać zmianę klimatu. Współpraca Grupy VELUX i WWF
Następny GÓRALKI NAGIE KREM CYTRYNOWY