Fototapety mogą przedstawiać malownicze widoki, miejskie panoramy czy floralne motywy. Obok tych najczęściej wybieranych wzorów znajduje się jeszcze jeden, który także zasługuje na uwagę. Jest to abstrakcja. W tym artykule chcemy pokazać, że to rozwiązanie, które ma więcej zastosowań, niż mogłoby się wydawać.
Oderwane od rzeczywistości przedstawienia mogą przyjmować bardzo różne formy. Wystarczy przywołać dobrze nam znane desenie, takie jak kropki czy paski. Obok nich pojawiają się geometryczne motywy, malarskie kompozycje pełne ekspresji czy minimalistyczne w wyrazie wzory. Do wyboru są także warianty, które silnie nawiązują do dzieł sztuki współczesnej – to propozycja przede wszystkim dla miłośników nowoczesnego malarstwa i fanów ekstrawaganckich stylizacji. W tym artykule weźmiemy pod lupę każde z wymienionych rozwiązań, by zaprezentować pełne spektrum dekoracyjnych możliwości.
Ponadczasowy minimalizm
Jako pierwsze w naszym zestawieniu pojawią się minimalistyczne fototapety. Abstrakcja nie musi się stać dominantą w wystroju. Jeśli chcemy urozmaicić nieco dotychczasową stylizację, ale nie tak, by zmieniła się aż o 180 stopni, świetnym sposobem będzie dyskretny wzór na ścianie. Doskonałym źródłem inspiracji mogą być dla nas skandynawskie wnętrza, w których pomimo oszczędnych w wyrazie rozwiązań, całość prezentuje się przytulnie i nastrojowo.
Jak więc może wyglądać taka fototapeta? Nasz wybór padł na deseń w postaci czarnych wzorów typu „chevron”, przypominających odwrócone v, na kremowym tle. Asymetryczne rozłożenie dekoracyjnych akcentów powoduje, że choć na ścianie nie będzie się działo wiele, deseń od razu przyciągnie naszą uwagę. Warto podkreślić, że czarno-biała kolorystyka odznacza się uniwersalnym i ponadczasowym charakterem, dlatego to idealny pomysł na to, by zrównoważyć nowoczesny styl wzoru.
Dzieło sztuki w dużym formacie
https://myloview.pl/fototapety/wg-kategorii/abstrakcja/
Jeśli lubimy odważne stylizacje i szukamy sposobu na to, by w mgnieniu oka odmienić stonowany salon, na naszej ścianie powinna zagościć inspirowana współczesnym malarstwem fototapeta. Kolorowa abstrakcja nawiązująca do jednego z najsłynniejszych twórców XX wieku to znakomity sposób na wystrój, który będzie zarówno oryginalny, jak i ponadczasowy. Dobra sztuka ma przecież to do siebie, że się nie starzeje i nie przemija, dlatego i w naszym pokoju będzie się świetnie prezentować przez lata. I o ile jeden obraz może nie odmienić dotychczasowego wnętrza, o tyle fototapeta w mocnych kolorach z pewnością tak.
Warto podkreślić, że kompozycja przedstawiająca wyraziste pociągnięcia pędzla czy rysunki przypominające dziecięcą twórczość sprawdzi się nie tylko we współczesnej aranżacji. Abstrakcyjne dzieła sztuki powstawały od początku XX wieku, dlatego taką ścienną dekorację możemy zestawić z meblami na przykład z połowy wieku, tworząc bardzo efektowną eklektyczną stylizację.
Dynamiczna geometria
https://myloview.pl/fototapety/
Wystrój wnętrza możemy ożywić nie tylko wprowadzając kolorowe akcenty. Jeśli bliższe naszemu sercu są stonowane aranżacje, bo na co dzień żyjemy w świecie, który dostarcza nam aż nadto wrażeń, wówczas sięgnijmy po geometryczne fototapety. Abstrakcja w postaci kompozycji składającej się z rombów, trójkątów czy kół sprawi, że w mgnieniu oka uda nam się zdynamizować przestrzeń. W tym celu wcale nie są nam potrzebne wyraziste odcienie. W nadchodzącym 2021 roku prym będzie wiódł niezwykle spokojny beż i właśnie tym trendem możemy się zainspirować.
Przedstawienie składające się z przeróżnych figur geometrycznych, utrzymanych właśnie w kremowej palecie barwnej, okaże się znakomitym sposobem na to, by połączyć nowoczesny akcent dekoracyjny ze spokojnym wystrojem wnętrza. Jeśli beż to nie do końca nasza bajka, alternatywą są pastelowe lub pudrowe kolory.
Idealne tło do relaksu
Ostatnia fototapeta stanowi połączenie kilku różnych propozycji zaprezentowanych wcześniej. Będzie to bowiem i nawiązanie do współczesnego malarstwa, i sposób na stworzenie łagodnego w wyrazie wystroju idealnego do wypoczynku po dniu pełnym obowiązków. Na naszej ścianie pojawi się bowiem malarska kompozycja o niezwykle płynnej formie. Będzie to wzór przypominający rozlane plamy farby, które przenikają się ze sobą.
Widać w tych przedstawieniach echo motywu dekoracyjnego, jaki był modny jeszcze nie tak dawno, czyli „liquid marble”. Ta propozycja jest jednak bardziej stonowana i bazuje na mniejszej ilości odcieni. Jeśli lubimy surowe w wyrazie aranżacje, to takie przedstawienie może przypominać ścianę w starym budynku, na której prześwitują poprzednie warstwy farby. Taki wzór będzie pasować jak ulał do stylizacji w duchu wabi-sabi. Jeśli natomiast bliższe nam są eleganckie aranżacje, wybierzmy motyw przedstawieniowy, na którym plamy farby będą przypominać turkus lub malachit.
Abstrakcyjne fototapety wielu mogą się wydawać rozwiązaniem, które wymaga prawdziwej odwagi. Zebrane jednak przez nas wzory i aranżacyjne propozycje pokazują, że możliwości do wyboru jest bardzo wiele, a oderwane od rzeczywistości wzory mogą mieć spokojne i łagodne oblicze. Nie bójmy się więc sięgać po nietypowe ozdoby, bo dzięki nim zyskamy naprawdę oryginalną aranżację.