fbpx
poniedziałek, 22 lipca 2024

Na początek kilka faktów. Kolagen jest najbardziej powszechnym białkiem w ludzkim organizmie. Znajdziemy go w kościach, mięśniach, skórze i ścięgnach. Jest głównym białkiem tkanki łącznej, które zapewnia odpowiednie napięcie, sprężystość oraz elastyczność skóry. Stanowi aż 30% wszystkich białek człowieka. Kolagen jest zbudowany z aminokwasów, głównie glicyny oraz proliny, a także hydroksyproliny i hydroksylizyny. Kolagen zbudowany jest z aminokwasów, głównie glicyny oraz proliny, a także hydroksyproliny i hydroksylizyny. Białko to charakteryzuje się wytrzymałością oraz dużą elastycznością.

FAKT: Ilość kolagenu uzależniona jest od wieku

W młodym i zdrowym organizmie kolagen podlega regularnej wymianie i systematycznej odbudowie. Jednak wraz z upływem czasu stopniowo zanika zdolność odtwarzania włókien kolagenowych. Już od 25. roku życia jego poziom zaczyna się zmniejszać. Przyjmuje się, że od tego momentu produkcja kolagenu spada z każdym rokiem o 1%. W okresie po 50. r.ż. następuje jego gwałtowny spadek, a po 60. r.ż. białko to przestaje być syntezowane przez organizm.

MIT: Każdy kolagen działa tak samo

Na skuteczność preparatów z kolagenem wpływa wiele czynników – m.in. z czego jest pozyskiwany i jaką wielkość mają cząsteczki. Kolagen o niskiej masie cząsteczkowej ma większą aktywność biologiczną. Należy wybierać hydrolizowany kolagen o niskiej masie cząsteczkowej. Ważne jest aby sięgać po przebadane preparaty kolagenu i stosować je zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu oraz zaleceniami specjalistów.

FAKT: Należy wybierać kolagen, którego działanie zostało przebadane i potwierdzone badaniami klinicznymi.

Decydując się na suplementację kolagenu, upewnijmy się, że został on przebadany, jak np. opatentowane peptydy kolagenowe VERISOL®, które otrzymano dzięki specjalnemu procesowi hydrolizy enzymatyczno-chemicznej. Jest to nowoczesny sposób obróbki białek pozwalający na precyzyjne „pocięcie” kolagenu na mniejsze cząsteczki, co wpływa na jego skuteczność.

Po podaniu doustnym kolagenu VERISOL® wchłonięciu ulegają dwa składniki: peptydy kolagenowe i wolne aminokwasy. Wspomniane wolne aminokwasy stanowią składnik do syntezy nowych białek budujących skórę oraz naskórek. Natomiast peptydy kolagenowe działają jako aktywatory, a więc pobudzają metabolizm komórek. Prowadzi to do zwiększonego wytwarzania kolagenu. Ale nie tylko kolagenu! Także innych białek tworzących skórę takich jak elastyna, od której także zależy elastyczność i jędrność skóry. Ponadto zaobserwowano, że kolagen VERISOL® wykazuje efekt antykataboliczny.

Oznacza to, że dodatkowo może zmniejszać aktywność enzymu odpowiadającego za rozpad kolagenu. Podsumowując, mechanizm działania VERISOLU® prowadzi do zwiększenia poziomu kolagenu w skórze poprzez, z jednej strony zwiększenie szybkości syntezy tego składnika, a z drugiej zmniejszenie intensywności jego rozpadu.

FAKT: Przy suplementacji kolagenu warto zadbać o odpowiedni poziom witaminy C

Suplementacja doustna wraz ze spożywaniem pokarmów zawierających kolagen lub zwiększających jego naturalną produkcję to najlepszy sposób na wchłonięcie go do organizmu i zwiększenie poziomu kolagenu. Pokarmy zawierające witaminę C są pomocne w zwiększeniu produkcji kolagenu. Dlatego też w naszej codziennej diecie nie może zabraknąć surowych warzyw i owoców. Kolagen zawiera hydroksylowane aminokwasy. Powstają one w tak zwanej obróbce postranslacyjnej białek, a proces ten wymaga witaminy C.

MIT: Kolagen się nie wchłania

Na biologii uczono nas, że białka trawią się do pojedynczych aminokwasów i dopiero są wchłaniane. Nie jest to do końca prawda. Organizm wchłaniania również krótkie peptydy składające się z kilku aminokwasów. Co więcej mogą one mieć właściwości biologiczne – określa się je jako bioaktywne peptydy.

FAKT: Źle dobrana dawka, może sprawić, że produkt nie przyniesie oczekiwanych efektów

Porcje przyjmowane w badaniach nad skórą wynosiły od 1 do 10 g dziennie (średnio około 5 g/d). Zastosowana ilość powinna być uzależniona od celu suplementacji. Już 2,5g to potwierdzona badaniami klinicznymi efektywna porcja bioaktywnych peptydów kolagenowych.

FAKT: Suplementacja kolagenu może pomóc spowolnić starzenie

Tak, istnieją badania mówiące o tym, że suplementacja kolagenu sprzyja zmniejszeniu widoczności zmarszczek oraz poprawie elastyczności skóry. W jednym z badań z udziałem kobiet przyjmujących kolagen w postaci peptydów kolagenowych zaobserwowano znaczącą redukcję objętości zmarszczek wokół oczu w porównaniu do grupy przyjmującej preparat o działaniu neutralnym. Poprawa następowała już po 4 tygodniu przyjmowania kolagenu w porcji 2,5 g.

FAKT: Regularne przyjmowanie kolagenu zmniejsza widoczność cellulitu

Istnieją badania dotyczące pozytywnego wpływu kolagenu na zmniejszenie występowania cellulitu. Sześciomiesięczny program badawczy, w którym kobiety przyjmowały kolagen w postaci peptydów kolagenowych (2,5 g), pokazał znacząco wyższą gęstość skóry właściwej w porównaniu do grupy przyjmującej placebo. Odnotowano znaczące zmniejszenie falistości skóry (średnio o 8%) na udach. W grupie suplementującej kolagen nastąpiło zmniejszenie widoczności cellulitu na udach – efekt ten był bardziej wyraźny u kobiet z BMI mniejszym niż 25.

Pamiętajmy jednak, że nawet najlepszy suplement czy kosmetyk samodzielnie nie da sobie rady. Regularne spożywanie kolagenu do picia, warto połączyć ze zdrową dietą, aktywnością fizyczną, a także odpowiednią pielęgnacją. Przyda się przede wszystkim odrobina cierpliwości i jednoczesne działanie z kilku stron.

Suplement diety Remé, to nie tylko kompozycja bioaktywnych peptydów kolagenowych VERISOL®, ale także zestaw witamin i minerałów, takich jak wit. Z grupy B, A, C, D, czy cynk, selen i miedź. Są one niezbędnymi kofaktorami reakcji enzymatycznych przebiegających w organizmie człowieka, w tym przykładowo witamina C, która pomaga w prawidłowej produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry.

Skład Remé jest zatem odpowiedzią nie tylko na zapotrzebowanie organizmu w sam kolagen, ale kompleksowo wspiera od wewnątrz piękny wygląd skóry, włosów i paznokci.

Poprzedni

Samoakceptacja: Droga do Wewnętrznego Spokoju

Następny

Przygotowania sypialniane do sezonu jesiennego

Zobacz również to: