fbpx
wtorek, 3 grudnia 2024

RFA powstało z myślą o entuzjastach mody, ale też młodych projektantach, którzy tak samo jak design, cenią sobie etykę i ekologię. Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru wyłoniła kolejne talenty podczas tegorocznej edycji konkursu.

W dobie konsumpcjonizmu i szeroko rozumianego nadmiaru, wyjątkowo istotne jest, aby edukować młodych projektantów i przyszłych właścicieli marek w zakresie odpowiedzialnego biznesu. Konkurs organizowany przez MSKPU we współpracy z LPP, jednym z największych producentów odzieży w Polsce, to szansa dla młodych designerów z całego kraju na zaistnienie i oddanie im głosu nie tylko jako artystom, ale też aktywistom mającym na uwadze środowisko i prawa człowieka.

„Myślę, że celów, które spełnia RFA jest bardzo wiele. Jednym z ważniejszych jest na pewno edukacja i uwrażliwianie projektantów, pokazywanie nowych tkanin, możliwość pracy z nimi. Jednak trzeba też pamiętać o przekazie jaki płynie z samej idei konkursu. Przecież odzież to też nośnik wartości.” – mówi Anna Miazga, ekspertka i innowatorka zrównoważonego rozwoju w modzie.

Pokrzepiające, że staje się ważnym elementem mody, a zmiany zachodzące na świecie nie pozostają obojętne młodym projektantom. Podczas RFA oceniane są nie tylko same projekty, ale również tkaniny, pochodzenie proponowanych materiałów, a nawet sposób ich połączenia w kontekście recyklingu stroju. Ważne jest, aby współczesna moda nadążała za zmianami klimatycznymi i nie przyczyniała się do katastrofy ekologicznej. Nie bez znaczenia pozostają też kwestie społeczne i związane z nimi certyfikaty fair trade.

„RFA to także odpowiedź na potrzebę branży, która oczekuje coraz częściej specjalistycznych kwalifikacji od rekrutowanych projektantów. Jeżeli zerkniemy na artykuły pojawiające się w sieci, w tym na BoF, to łatwo zauważyć, że wiedza z zakresu CSR, czy z technologii związanej z ekologią jest coraz częściej wymieniana wśród poszukiwanych kompetencji. Stąd idea konkursu oraz partnerstwo z LPP- mamy wspólny mianownik w działaniu- przygotowanie młodych twórców do pracy w duchu etyki oraz „zielonych” rozwiązań. – mówi dr Magdalena Płonka, dyrektorka MSKPU.

Tegoroczna edycja konkursu wyłoniła już 10 półfinalistów, a sędziowali im znani wykładowcy i projektanci z całego świata. W jury zasiedli nie tylko eksperci z dziedziny mody, ale też CSRu i zrównoważonego rozwoju. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzieliły się z uczestnikami osoby takie jak Prof. Theresa LOBO z IADE Creative University z Lizbony, Giovanni Ottonello, profesor z Instytutu Designu w Mediolanie, Martyna Kozłowska koordynująca kampanię antyfutrzarską Fundacji Viva!, Riccardo Terzo z Vogue Italia, czy sama dyrektorka MSKPU, dr Magdalena Płonka, autorka pionierskiej książki o CSR w modzie.

Responsible Fashion Awards to dowód na to, że moda może być fair. Podtrzymywanie wysokiego poziomu nauczania z uwzględnieniem ekologii przyniosło w tym roku MSKPU wspaniałe opinie oraz liczne sukcesy. Absolwenci szkoły oraz sama placówka otrzymali w tym roku aż 28 wyróżnień, z czego wiele z nich dotyczy nie tylko designu, ale też promowania odpowiedzialnych ruchów w biznesie. Pośród nich znalazły się nagrody od znaczących placówek i osobistości w świecie mody, takich jak IADE, Vogue Italia, Maciej Zień, Mariusz Przybylski, Bizuu czy Instytut Designu w Barcelonie. MSKPU sprawia, że ekologia staje się mocnym trendem na polskim wybiegu.

MSKPU to najbardziej rozpoznawalna polska placówka edukacyjna w branży mody, z siedzibą w Warszawie i 15-letnią historią. Opinie o MSKPU są budowane min na podstawie, iż jako jedyna w kraju może się poszczycić już dwukrotnym wyróżnieniem przez VOGUE TALENTS, międzynarodowymi partnerstwami i imponującym portfolio wybitnych wykładowców.

Poprzedni

Zimowe placuszki z kaszy jaglanej z miodem i cynamonem – pomysł na zdrowe przekąski dla małych i dużych łasuchów

Następny

Idealny prezent dla Twoich bliskich w trosce o ich zdrowie. Curaprox

Zobacz również to: