fbpx
piątek, 29 marca 2024

Wąska działka to wyzwanie dla wielu inwestorów. Na szczęście na rynku istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają optymalnie wykorzystać przestrzeń o małej szerokości. Sprawdzamy jak optymalnie wykorzystać posiadany grunt.

Projekty domów na wąską działkę do 15 m

Budowa na działce, która nie jest zbyt szeroka to zadanie wymagające, dlatego najłatwiejszym, lecz równocześnie najbardziej kosztownym rozwiązaniem jest zlecić wykonanie indywidualnego projektu. Jeśli wybierzemy usługi renomowanego projektanta, zapłacimy odpowiednio więcej, niż w przypadku biura architektonicznego o mniejszej renomie. Jednak wtedy wiąże się to z oczywistym ryzykiem. Optymalnym rozwiązaniem może być zatem zakup gotowego projektu. Ponieważ wąska działka to dość często spotykany problem, nie trudno w rozbudowanych katalogach firm oferujących projekty domów on-line znaleźć taki, który spełni nasze oczekiwania, a przy tym jego jakość i poziom wykonania nie będą odbiegały od przyjętych w branży standardów.

Jak zaprojektować wąskie tanie domy?

Przede wszystkim wąska bryła wymaga, by plan wnętrza był uporządkowany. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest układ, w którym pomieszczenia tworzą jeden ciąg, zwieńczony pokojem dziennym. W dodatku, ograniczona szerokość sprawia, że wnętrze zyskuje na funkcjonalności. Z kolei, jeżeli zależy nam na zachowaniu proporcji, dostępne są propozycje, które mają drobniejszy charakter (np. posiadają cieńszą elewację itp.). Jednak większości inwestorów zależy na jak największej przestrzeni, przez co zdecydowanie najczęściej wybierane są domy parterowe i piętrowe z poddaszem użytkowym.

Ładne domy na wąskiej działce – o czym pamiętać?

Jak już wspomnieliśmy, wąskie działki w kontekście stawiania budynków oznaczają kilka specyficznych ograniczeń, o których należy pamiętać. Ostatecznie, wszystko sprowadza się do naszych potrzeb i oczekiwań. Jeśli dom ma być przeznaczony dla rodziny z małym dzieckiem lub gdy mają w nim mieszkać osoby starsze, lepiej pozostać przy projektach parterowych. Wtedy warto dokładnie zastanowić się nad układem pomieszczeń, szczególnie przy podłużnych obiektach. Z drugiej strony, życie lubi być nieprzewidywalne, dlatego dobrze mieć w zapasie dodatkową przestrzeń, gotową do zaaranżowania w przyszłości. Takie projekty także znajdziesz, np. w tym miejscu https://pracownia-projekty.dom.pl/na_waska_dzialke.html. Domy z poddaszami oferują takie możliwości, a w dodatku jest to rozwiązanie konstrukcyjne, które nie wymaga natychmiastowego wykończenia – można w pełni korzystać z funkcjonalności jednej kondygnacji, drugą pozostawiając w stanie surowym przez dowolny okres. Przy większej ilości pięter natomiast trzeba uwzględnić fakt, iż niezbędne są odpowiednie zezwolenia.

Projekty domów parterowych czy piętrowych?

Jak widać, ostateczny wybór pomiędzy domem piętrowym i parterowym to kwestia komfortu, funkcjonalności, a także designu oraz, w niektórych przypadkach, przepisów prawa budowlanego. Wspomnieliśmy, że dom piętrowy bardziej przypadnie do gustu mieszkańcom, którzy cenią sobie bezproblemowy dostęp do wszystkich pomieszczeń. Natomiast dom piętrowy to więcej przestrzeni i możliwości aranżacyjnych. Dla każdego z wariantów bez problemu znajdziesz ciekawe propozycje, wystarczyć wejść w ten link https://pracownia-projekty.dom.pl/domy_ladne_i_tanie_w_budowie.html. Jeżeli zaś idzie o wzornictwo i energooszczędność, dom parterowy to zwykle zgrabna bryła, której geometria wpasowuje się w nowoczesne trendy i pozwala na zastosowanie przeszklonych ścian i nowoczesnych materiałów, takich jak kompozyty, drewno lub kamień. Taki kształt sprzyja także stosowaniu bardziej skutecznych form izolacji termicznej, ze względu na mniejszą ilość miejsc trudno-dostępnych, przez które może uciekać ciepło. Poprawiony bilans cieplny, czyli niskie koszty eksploatacyjne i mniejsze koszty budowy to niewątpliwie zalety, które oznaczają dużą oszczędność. Wada to większa przestrzeń potrzebna do zabudowy, niż przy piętrowej alternatywie, a co za tym idzie, wymagana jest działka o odpowiedniej długości. Natomiast, jeśli chcemy skompensować sobie niedostateczną szerokością kilkoma kondygnacjami, musimy wpierw dokładnie przeanalizować, jakie są obowiązujące wytyczne dotyczące zagospodarowania danego miejsca i czy nasz pomysł jest w ogóle możliwy do realizacji.

 

 

Poprzedni

Jakie kwasy na twarz wybrać? Kwasy AHA, BHA, PHA

Następny

Dwie znane polskie blogerki spotkały się za oceanem z Kim Kardashian West i Anastasią Soare!

Zobacz również to: