Czy akwarele w kostkach nadają się do kaligrafowania?


akwarele wyspa kobiet

Sztuka pięknego pisania z roku na rok zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Aby zacząć swoją przygodę z kaligrafią, warto zaopatrzyć się w kilka niezbędnych przyborów. Jednym z polecanych są akwarele w kostkach. Dostępne w wielu rozmaitych kolorach do wyboru uświetnią wygląd ręcznie zdobionych zaproszeń, kartek czy innych projektów. Jak ich używać do kaligrafowania?

Akwarele w kostkach do kaligrafii

Wydawać by się mogło, że do kaligrafowania można używać jedynie atramentu lub tuszu. Nic bardziej mylnego! A wiedzą o tym zapewne osoby nieco bardziej wtajemniczone w tę technikę. Równie popularne i zarazem chętnie stosowane są akwarele – dostępne zarówno w pojemniczkach i słoiczkach, jak również w kostkach. I to tym ostatnim warto poświęcić więcej uwagi, ponieważ zapewniają fenomenalne efekty końcowe, a ich użytkowanie – wbrew pozorom – nie jest nazbyt skomplikowane. Co więcej, kuszą niezliczonymi kolorami i odcieniami, a gdy tylko zużyją się, można bez problemu wymienić kostki na nowe.

Rodzi się pytanie, jak ten rodzaj akwareli sprawdza się przy kaligrafowaniu? Z takimi wątpliwościami często mierzy się wielu artystów. Jak się okazuje, ich użycie jest stosunkowo proste, choć wymaga nieco większego wysiłku niż przy zastosowaniu zwykłego tuszu. Warto jednak spróbować, ponieważ napisy z użyciem akwareli gwarantują zachwycające efekty, które rekompensują włożony trud.

Jak używać akwareli w kostkach do kaligrafowania?

Najpierw należy zanurzyć końcówkę pędzelka w wodzie, a potem delikatnie potrzeć nią farbę, wykonując okrężne ruchy. Jeśli farba nie zrobiła się płynna, należy dodać do niej odrobinę wody. Należy pamiętać, że przy kaligrafowaniu akwarelami bardzo ważna jest jej gęstość. W przeciwnym razie wykonany napis nie będzie jednolity, kryjący, a przez to mało atrakcyjny. Po uzyskaniu optymalnej gęstości, możliwe okazuje się przejście do kolejnego etapu, jakim jest pisanie. W tym celu nakładamy farbę na wewnętrzną stronę stalówki i piszemy – tak, jak przy użyciu atramentu bądź tuszu.

Guma arabska sprzymierzeńcem dla początkujących

Jeśli używanie akwareli sprawia dużo problemu, można sięgnąć po gumę arabską, która „zagęści” farbę, przez co lepiej będzie trzymała się stalówki (ostatecznie ułatwiając pisanie). Już kilka kropel wystarczy, aby płyn dobrze jej się trzymał, eliminując ryzyko strzępienia farby na chłonnym papierze czy przebijania na drugą stronę kartki.

[metaslider id="18671"]
Poprzedni Złuszczanie skóry to podstawa. Nietypowe kosmetyki peelingujące i złuszczające do twarzy
Następny Klocki i pianki do jogi - do czego służą?