fbpx
wtorek, 19 marca 2024

Pierwszy dzień szkoły to zwykle bardzo ekscytujące, ale i stresujące wydarzenie. Młody człowiek tego dnia wyjątkowo potrzebuje uwagi i wsparcia rodziców zwłaszcza, jeśli to jego pierwsze doświadczenia z edukacją. Warto rozpocząć wcześniej przygotowania i poświęcić czas na to, aby wspólne oczekiwanie na rok szkolny stało się przygodą. Zaangażuj swoje dziecko w wybór szkolnych przyborów!

Pierwsza klasa to dla młodego człowieka bardzo duży krok w kierunku większej samodzielności. To, co rodzicowi może wydawać się banalne, dla siedmiolatka może okazać się niezwykle stresujące. Dlatego istotnym jest, aby nie bagatelizować odczuć swojej pociechy, a podążać za nią w procesie wchodzenia w kolejny etap życia i pomóc jej w przygotowaniach do niego. Bardzo ważne w takich momentach jest to, aby dziecko czuło, że ma w rodzicu oparcie – to buduje poczucie bezpieczeństwa.

Jak wspierać pierwszaka?

Aby ułatwić przyzwyczajenie się do nowych warunków i sytuacji, warto zwracać uwagę dziecka na pozytywne aspekty szkoły. To pomoże zbudować dobre nastawienie i chęć do nauki. Można opowiedzieć dziecku, jak wyglądają lekcje, że pomiędzy nimi są przerwy, które będzie spędzać z kolegami i koleżankami z klasy, a także, że dowie się mnóstwa ciekawych rzeczy… Przecież szkoła to wspaniała przygoda!

Przed rozpoczęciem roku szkolnego dobrze jest oswoić pierwszaka z instytucją, w której będzie spędzał przez najbliższe lata sporą część swojego życia. Można przejść się z nim na spacer do nowej szkoły, pokazać drogę, boisko, klasy… Warto zorientować się, kiedy są organizowane dni otwarte albo integracja dla pierwszoklasistów i wybrać się na takie wydarzenie.

Wartościowe będzie też podzielenie się swoimi doświadczeniami szkolnymi – zabawne historie z dzieciństwa, przygody, przyjaźnie… Może jakaś uwielbiana ciocia to stara znajomość rodzica z podstawówki? Przy okazji warto dowiedzieć się, jakie dziecko ma wyobrażenia i oczekiwania związane ze szkołą, a następnie porozmawiać o tym, jak to wszystko będzie wyglądało w rzeczywistości. Pamiętajmy, by dostosować język do wieku i poziomu rozwoju siedmiolatka tak, aby na pewno wszystko było zrozumiałe.

Wyprawka dla pierwszoklasisty

Zaangażowanie pociechy w wybór szkolnych przyborów przyniesie dużo korzyści. Pozwoli oswoić się młodemu człowiekowi z tym, co go czeka w szkole, a jeśli będzie mógł wybrać rzeczy, które mu się podobają, na pewno chętniej będzie z nich korzystać. Pod koniec wakacji sklepy „pękają w szwach” od nadmiaru artykułów szkolnych, dlatego przed wyjściem na zakupy warto wspólnie z dzieckiem przygotować szczegółową listę potrzebnych produktów.

Tornister

Każdemu uczniowi potrzebny jest porządny plecak lub tornister. Obowiązkowo należy zwrócić uwagę na to, aby miał tył odpowiednio wyprofilowany, dno usztywnione, a szelki regulowane. Dodatkowym atutem będzie przewiewna siatka, która sprawi, że plecy dziecka nie będą się pocić. Sama konstrukcja nie powinna być zbyt ciężka, by w połączeniu z książkami i przyborami nie obciążała kręgosłupa.

Zestaw śniadaniowy

Pudełko na jedzenie i bidon to podstawowy zestaw do szkoły. Kolorowe, w kotki, pieski, a może z ulubioną postacią z kreskówki? Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia! Warto pozwolić dziecku samemu wybrać taki komplet, jaki sprawi mu najwięcej radości.

Ubrania

Ważnym elementem szkolnego stroju są kapcie. Uczniowie spędzają w nich dużo czasu w ciągu dnia, dlatego powinny być uszyte z naturalnego, oddychającego materiału. Z zakupem stroju na WF najlepiej wstrzymać się do czasu otrzymania wytycznych od danej placówki. Niezbędny na pewno jest worek na kapcie. Dziecko z pewnością będzie bardzo szczęśliwe, gdy wzór i model wybierze wspólnie z rodzicami.

Wyprawka pierwszaka wyspa-kobiet.pl

Artykuły papiernicze

Jedną z pierwszych umiejętności zdobywanych w szkole jest pisanie. Dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o dobrej jakości artykuły wspierające tę naukę. Warto nabyć specjalne, trójkątne ołówki, wymuszające na rączce poprawne ułożenie palców. W ołówkach BIC® Kids grafitowy ołówek dla uczniów dodatkowo znajduje się wyjątkowo wytrzymały wkład, który nie będzie się łamał podczas mozolnych prób nauki nowych literek. W towarzystwie ołówka nie może zabraknąć gumki do ścierania i temperówki.

Podczas nauki pisania przydają się również… kredki! W przyjemny, kolorowy i kreatywny sposób uczą poprawnego chwytu oraz tego, jakie znaczenie ma siła nacisku kredki na kartkę papieru. Kredki ołówkowe BIC® Kids Evolution® Ecolutions Triangle dzięki trójkątnemu przekrojowi kształtują prawidłowy układ ręki podczas kolorowania, a kredki BIC®Kids Evolution Illusion® zachęcają do eksperymentów, ponieważ wybaczają błędy – można je ścierać gumką zupełnie jak ołówek!

Kolejną pozycją obowiązkową szkolnej wyprawki są zeszyty. Każdy nauczyciel może wymagać innego rodzaju, dlatego na początek najlepiej kupić po jednym 16-kartkowym w linię oraz w kratkę. Do pełnego zestawu brakuje jeszcze tylko nożyczek dostosowanych do prawo- lub leworęczności, kleju w sztyfcie oraz bloku rysunkowego. Wszystkie drobne elementy należy zapakować do pięknego, wybranego przez dziecko piórnika i… czas do szkoły z wyprawką przygotowaną na szóstkę z plusem!

SOS Wioski Dziecięce – dzieci, które miały mniej szczęścia

W ramach promowania równego dostępu do nauki dla wszystkich dzieci BIC – światowy lider na rynku produktów szkolno-biurowych – przekaże minimum 88 tysięcy złotych Stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce. Pieniądze będą pochodziły ze sprzedaży artykułów piśmienniczych i do kolorowania z linii BIC KIDS. Akcja ma na celu wspieranie rozwoju oraz edukacji opuszczonych i osieroconych dzieci. Potrwa do końca sierpnia br.

 

Poprzedni

Chrupiące, pyszne i zdrowe śniadanie. Płatki dla każdego – od Sante!

Następny

PAT&RUB DLA OSÓB ZE SKÓRĄ WRAŻLIWĄ – LINIA SENSITIVE

Zobacz również to: