fbpx
piątek, 19 kwietnia 2024

Skuteczne afirmacje to potężne narzędzie służące do rozwoju osobowości, pod warunkiem, że wiemy, jak je używać.

Czym są afirmacje?

Afirmacje to, najogólniej rzecz biorąc, pozytywne przekonania na temat swojej osoby. Skuteczne afirmacje mogą pomóc w przewartościowaniu systemu wartości i na pełne wykorzystanie swoich możliwości. Afirmacje budują pewność siebie, pomagają pokonać własne lęki i ograniczenia a także przygotowują na przyszłe doświadczenia.

Dlaczego afirmacje czasem nie działają

Warunkiem skuteczności afirmacji jest głębokie wewnętrzne przekonanie o ich słuszności. Afirmacja, w którą nie wierzymy, nie ma prawa zadziałać! Machinalne powtarzanie pustych regułek, które nic dla nas nie znaczą, albo wobec których odczuwamy wewnętrzny opór, jest nie tylko pozbawione sensu, ale i może nawet być destrukcyjne. Może bowiem prowadzić do wypierania naszych prawdziwych myśli i narastania negatywnych emocji, takich jak złość, rozczarowanie czy smutek.

Niezwykle istotne jest, aby w trakcie stosowania afirmacji dać sobie prawo do przeżywanie wszystkich swoich uczuć. Nie bójmy się czuć, pozwólmy naszym uczuciom swobodnie płynąć. Emocje same w sobie nie są ani dobre, ani złe, to jedynie forma energii psychicznej. Zamiast na uczuciach, należy skupić się raczej na towarzyszących im myślach. Albowiem, jak się zaraz przekonamy, to właśnie nasze myśli mają wpływ na nasze emocje!

Negatywne myślenie

Pod każdą odczuwaną przez nas emocją kryją się jakieś myśli, jakieś przekonania, osądy i uprzedzenia itd. Wiele z tych przekonań nabyliśmy w dzieciństwie, jako, że wszyscy nieświadomie przyjmujemy przekonania osób, wśród których dorastaliśmy.

Jeśli ten nasz wewnętrzny „program” w dorosłym życiu jest negatywny, pozbawiamy się szansy na szczęście. Zaprogramowany negatywizm wywiera bowiem olbrzymi wpływ na wszystkie nasze dorosłe wybory, blokuje nasze możliwości i hamuje rozwój. Możemy nie wierzyć w nasze własne możliwości, stajemy się sterowani przez nasze podświadome lęki i ograniczenia.

Potężne narzędzie do doskonalenia osobowości

Dobra wiadomość jest taka, że poprzez wytrwałą pracę nad zmianą swoich negatywnych przekonań, możemy odmienić całe swoje życie! Moc jednak nie tkwi w afirmacjach, lecz w nas samych. Gdy zaczynamy przeprogramowywać nasz wewnętrzny kod, nieświadomie podejmujemy dobre dla nas decyzje i wybieramy korzystne rozwiązania.

Afirmacje to nie magia, nie mogą sprawić, że upragnione coś spadnie z nieba prosto w nasze wyciągnięte ręce. Pracując z afirmacjami sami zbliżamy się do celu, poprzez swoje przepełnione wiarą działanie.

Skuteczne afirmacje

Przedstawiona poniżej metoda rozwoju osobowości pozwala na bardzo intensywną pracę. Składa się ona z pięciu etapów:

Etap I

Rozpoczynamy od przygotowania właściwego gruntu pod afirmacje. Naszym celem jest wydobycie na powierzchnię WSZYSTKICH nieuświadamianych na co dzień negatywnych myśli i przekonań – to właśnie one ograniczają nasz rozwój. A więc: wybieramy afirmację, czyli pozytywne twierdzenie na swój, w które chcielibyśmy wierzyć, np. Mam prawo do miłości i szczęścia. Zapisujemy wybraną afirmację po lewej stronie kartki i powtarzamy ją kilkakrotnie, w myślach i na głos.

Etap II

Gdy powtarzamy afirmacje może pojawić się w nas wewnętrzny sprzeciw oraz negatywne myśli. Nie zatrzymujemy ich strumienia, przeciwnie – pozwalamy im płynąć, zapisując je wszystkie na kartce – na prawo od naszej afirmacji.

Przykład: nie jestem warta miłości, nie zasługuję na miłość, nie zasługuję na powodzenie… itd. Kontynuujemy powtarzanie pozytywnej afirmacji i wypisywanie negatywnych myśli tak długo, dopóki czujemy, że ich strumień się wyczerpuje. Nie śpieszmy się! Może nam to zająć sporo czasu, ale starajmy się wypisać je wszystkie.

Uwaga! Afirmacje pomagają odkrywać to, co ukryte i wyparte ze świadomości. Zdarza się, że odkrycia te bywają bardzo trudne – jeśli tak się stanie, należy sięgnąć po profesjonalną pomoc. Psychoterapia pomoże uwolnić się od bolesnego ciężaru.

Etap III

Kolejny krok to przejęcie pełnej odpowiedzialności za swoje myśli. Po prawej stronie kartki możemy teraz zobaczyć blokady, które dzień po dniu ograniczały nasze życie.

Uwaga: większość z tych przekonań nie pochodzi od nas! W zasadzie to cudze, nieaktualne opinie na nasz temat, a które my nieświadomie przyjęliśmy za pewnik! Przejęcie odpowiedzialności nad swoim życiem to podjęcie świadomej decyzji, czy pozostajemy przy cudzych przekonaniach na nasz temat, czy też postanawiamy sformułować swoje własne.

Za każdym razem należy zadać sobie pytanie: czy to jest coś, w co świadomie decyduję się wierzyć? Czy nadal chcesz wierzyć w fikcyjne przekonania, czy też może wolisz wybrać to, co dla ciebie dobre – odzyskując tym samym kontrolę nad swoim życiem?

Etap IV

Jeśli zdecydowaliśmy się na przejęcie odpowiedzialności za swoje życie, każda z negatywnych myśli, którą wypisałyśmy na kartce, będzie obiektem naszej pracy. W tym celu wybieramy trzy najbardziej dominujące lub powtarzające się przekonania i na ich podstawie formułujemy swoje własne.

Przykład: Jestem nieatrakcyjna —-> Jestem dokładnie taka, jaka powinnam być. Akceptuję siebie.

Należy tu pamiętać o dwóch zasadach:

  • Nasze nowe przekonania formułujemy w czasie teraźniejszym, np. jestem (zamiast będę)
  • Afirmacje powinny zawierać pozytywne przesłanie, np. jestem zdrowa (zamiast: nie jestem chora)

W ten oto sposób tworzy się skuteczne afirmacje!

Etap V

Na zakończenie kilkakrotnie powtarzamy wszystkie nasze nowe przekonania. Opór wewnętrzny, który pojawił się na początku naszej pracy, powinien być znacznie słabszy. Gratulacje – właśnie pozbawiłyśmy mocy nasze wewnętrzne demony!

A wraz z praktyką, jeśli będziemy codziennie pracować z afirmacjami (np. tworząc z tego zdrowy, poranny nawyk) opór ten zupełnie zniknie. Odkryjemy nową jakość życia, nasze samopoczucie poprawi się, a uczucie wewnętrznego odprężenia będzie stale się pogłębiać.

skuteczne afirmacje

 

 

 

Poprzedni

Zalotna mowa ciała. Proste i skuteczne techniki uwodzenia

Następny

Na wakacje z walizką kosmetyków? Miniatury od BasicLab pomogą uniknąć nadbagażu

Zobacz również to: