fbpx
wtorek, 19 marca 2024

Nawet 30 procent kobiet może zmagać się z dyskomfortem, jaki niesie ze sobą dyspaurenia, czyli ból odczuwany w trakcie stosunku seksualnego. Niestety, wiele kobiet nie zgłasza swoich dolegliwości lekarzowi i bezradnie poddaje się cierpieniu. Dyspaurenia może wywierać destrukcyjny wpływ na związki, niektóre kobiety bowiem całkowicie rezygnują ze współżycia. Jeśli ten problem jest ci znany, mamy dla ciebie dobrą wiadomość – istnieją znacznie lepsze sposoby radzenia sobie z dyspaurenią!

Pierwszym krokiem, aby rozprawić się z bólem, jest postawienie trafnej diagnozy. Wymaga to konsultacji lekarskiej, oraz precyzyjnego zdefiniowania własnych dolegliwości. Kolejny krok to podjęcie odpowiedniej terapii.

A oto najczęstsze przyczyny dyspaurenii:

1. Problem: ból w trakcie stosunku seksualnego, zlokalizowany głęboko wewnątrz pochwy, to jest w momencie, gdy penis dotyka szyjki macicy

Możliwa przyczyna:

– jeśli twój partner został bardzo hojnie obdarzony przez naturę i posiada bardzo dużego penisa, ból może pojawiać się w przypadku głębokiej penetracji. Rozwiązanie polega na unikaniu niekomfortowych pozycji.

zapalenie narządów miednicy mniejszej (PID) – infekcja organów rozrodczych może powodować tego rodzaju ból. Dodatkowe symptomy PID, które mogą, choć nie muszą, wystąpić: nieregularne krwawienia, stany gorączkowe, bolesne oddawanie moczu. Zapalenie może być skutkiem różnych infekcji bądź przypadkowym wprowadzeniem bakterii – np. w trakcie zakładania wkładki domacicznej lub po porodzie.

Rozwiązanie: wizyta u lekarza oraz przeprowadzenie diagnostyki. Jeśli PID zostanie potwierdzone, najprawdopodobniej otrzymasz antybiotyki.

2. Za każdym razem, gdy próbujesz uprawiać seks, masz wrażenie, że twoja pochwa zamienia się w papier ścierny.

Dyspaurenia wywołana niedostatecznie nawilżoną pochwą. Stan ten może być spowodowany różnymi czynnikami, np. menopauzą, antykoncepcją, brakiem ochoty na seks, niechęcią do partnera.

Rozwiązanie: zastosowanie żelu nawilżającego może szybko rozwiązać problem. Jeśli problem ma podłoże psychologiczne, pomocna będzie wizyta u psychoterapeuty.

3. Ostry ból na zewnątrz pochwy.

Przyczyna: posługując się lusterkiem dokładnie obejrzyj swoje intymne miejsca. Częstą przyczyną bólu są wrastające włoski, kaszaki lub wypryski.

Rozwiązanie: restrykcyjnie przestrzegaj higieny i  utrzymuj miejsca intymne w suchości. W przypadku wrastających włosków pomoże ciepły kompres, dzięki temu będzie im łatwiej się przebić przez skórę. Jeśli problem nie przejdzie, skonsultuj się z dermatologiem.

W przypadku jakichkolwiek wyprysków, guzków, brodawek – zamiast czekać, aż samo minie, skonsultuj się z lekarzem!

4. Pieczenie, świąd, serowate upławy.

Dyspaurenia może być spowodowana różnymi przyczynami:

grzybica pochwy – 3 na 4 kobiety przechodzą taką infekcję co najmniej raz w życiu, a wiele z nich zmaga się z nawracającymi infekcjami. Opuchlizna narządów płciowych, ból, a także możliwość zakażenia partnera zupełnie wyklucza uprawianie seksu w trakcie choroby.

– bakteryjna waginoza – bakteryjne zakażenie pochwy. Dodatkowym objawem może być rybi zapach wydzieliny ale równie dobrze może nie dawać objawów.

choroby weneryczne – np. chlamydia, rzeżączka.

Rozwiązanie: wizyta u lekarza oraz dokładna diagnostyka. Nie próbuj leczyć się sama – nie doleczone infekcje to główna przyczyna ich nawrotów. Pamiętaj, twój partner również musi zostać przeleczony!

5. W trakcie stosunku seksualnego odczuwasz skurcze oraz pulsujący, głęboko umiejscowiony ból

Możliwa przyczyna:
endometrioza – przewlekła ( i wciąż nieznana wielu ginekologom) choroba spowodowana narastaniem endometrium poza jamą macicy (np. jajniki, miednica, jelita, blizna po cesarskim cięciu). Poza odczuwaniem bólu w trakcie stosunku seksualnego, endometrioza powoduje szereg innych zaburzeń, takich jak obfite miesiączki, występujące na przemian zaparcia i biegunki, wzdęcia, bóle krzyża, bóle promieniujące do ud. W początkowym stadium endometriozy ból występuje tylko w trakcie miesiączki, z czasem przechodzi w ból ciągły, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.

Rozwiązanie: konieczna jest wizyta u ginekologa, który specjalizuje się w leczeniu endometriozy . Lekarz może zalecić odpowiednie środki przeciwbólowe oraz hormonalną terapie zastępczą – jest to jednak leczenie objawowe. Złotym standardem jest wykonanie laparoskopii – tylko w taki sposób możliwe jest postawienie diagnozy oraz ocena stanu faktycznego. W niektórych przypadkach niezbędna jest interwencja chirurgiczna.
Niestety, endometrioza to choroba przewlekła, często nawracająca. Obecnie nie jest znany skuteczny sposób jej leczenia.

6. Problem: za każdym razem, gdy twój partner próbuje w ciebie wejść, twoja pochwa zaciska się, uniemożliwiając odbycie stosunku seksualnego.

Dyspaurenia może być spowodowana takimi schorzeniami jak:

pochwica – charakteryzuje się mimowolnymi, bolesnymi skurczami mięśni dna miednicy. Przyczyną tego zaburzenia najczęściej są traumatyczne doświadczenia.

Możliwe rozwiązanie: jako, że pochwica jest zaburzeniem o podłożu psychologicznym, niezbędna jest wizyta u psychoterapeuty, a często również konsultacja psychiatryczna. Dochodzenie do zdrowia po traumie jest trudne, ale możliwe. Leczenie może obejmować ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz trening relaksacji.

vulvodynia – wciąż niepoznana choroba, dotycząca mięśni okalających wejście do pochwy, które w efekcie stają się bolesne, przeczulone, nadwrażliwe. Ból może pojawiać się sporadycznie bądź trwać nieustannie, uniemożliwiając nie tylko odbycie stosunku ale i noszenie bielizny, uprawianie ćwiczeń fizycznych itd.

Rozwiązanie: niestety nie istnieje skuteczny sposób postępowania. Leczenie jest złożone, polega m.in. na stosowaniu środków miejscowo znieczulających, fizykoterapii itd.

7. W trakcie stosunku odczuwasz silne parcie na mocz oraz ból.

Możliwa przyczyna:
– śródmiąższowe zapalenie pęcherza lub zespół bolesnego pęcherza.

Możliwe rozwiązanie: nie ma jednego skutecznego leczenia likwidującego śródmiąższowe zapalenie pęcherza. Lekarz może zaproponować Ci wiele różnych rozwiązań, które zniosą dyskomfort i zmniejszą ból – np. odpowiednie leki, fizykoterapia.

8. Próbujesz odbyć swój pierwszy stosunek w życiu jednakże ból sprawia, że staje się to niemożliwe

Możliwa przyczyna:
– silnie zarośnięta, nieelastyczna lub tylko częściowo naderwana błona dziewicza

Możliwe rozwiązanie: konieczna jest wizyta u ginekologa, który zdiagnozuje przyczynę bólu. Jeśli diagnoza się potwierdzi, lekarz może wykonać zabieg hymenotomii – nieinwazyjnego usunięcia błony dziewiczej.

Powyższe porady nie zastąpią porady lekarskiej!

Poprzedni

Domowe sposoby pielęgnacji - zdrowa i piękna Ty!

Następny

Czy afirmacje są skuteczne?

Zobacz również to: