fbpx
wtorek, 19 marca 2024

Wielu rodzicom wydaje się, że wystarczy mocno kochać i zdać się na swój rodzicielski instynkt, by móc dobrze wychować dziecko. Niestety, bywa, że życie boleśnie weryfikuje to fałszywe przekonanie i mimo naszych wysiłków dzieci zaczynają sprawiać problemy wychowawcze.

Zdesperowani sięgamy po poradniki, których ogrom przyprawia o zawrót głowy. Jedno jest pewne: nie ma złotego środka, a wychowując dziecko wszyscy uczymy się od podstaw trudnej sztuki bycia rodzicem.

Jak dobrze wychować dziecko?

Wychowywanie dzieci przypomina błądzenie w tropikalnej dżungli, w której na każdym kroku czekają na nas różne niespodzianki: od pięknych kwiatów, po dzikie i niebezpieczne zwierzęta. Aby lepiej poruszać się w tym chaotycznym gąszczu, warto kierować się pewnymi zasadami. Dzięki temu zawsze będziemy wiedzieć, że zmierzamy we właściwym kierunku i nie stracimy z oczu naszego najważniejszego celu, jakim jest wychowanie zdrowego i szczęśliwego dziecka.

Szacunek dla dziecka

Gdyby spróbować ująć wszystkie dobre rady na temat wychowywania dzieci w jedno słowo, byłby nim: SZACUNEK. Szacunek dla dziecka – jego wyglądu i charakteru, zalet i wad, sukcesów i porażek – powinien być mottem przewodnim każdego rodzica. Trudno jednak jest kierować się bliżej nieokreślonymi ideami. Jak zatem na co dzień możemy przejawiać szacunek dla dziecka?

Akceptacja i pomaganie dziecku w rozpoznawaniu jego prawdziwych uczuć

Dzieciom często trudno jest nazywać własne uczucia, w szczególności kiedy same nie rozumieją tego, co się dzieje w ich wnętrzu. Jeśli pomożemy im nazwać to, co czują i zarazem akceptujemy wszystkie ich uczucia, dajemy im jedną z najcenniejszych lekcji życia. Nasze dziecko zacznie nabierać do siebie zaufania a jego poczucie własnej wartości wzrośnie.

Chwalenie dziecka za jego wysiłki i osiągnięcia, a nie za charakter lub wygląd

Na nic zasypywanie dziecka pochwałami typu „jesteś najlepszy”, „bardzo mądry” itd. Takie pochwały są zupełnie bezwartościowe i nie budują poczucia wartości dziecka. Aby pochwała odniosła skutek, musi mieć charakter pochwały opisowej i odnosić się do konkretnej sytuacji, np. „Ten rysunek jest bardzo kolorowy, z pewnością wymagał dużo pracy. Musisz być z niego bardzo dumna!”

Prawo dziecka do popełniania własnych błędów

Pragnąc wychować szczęśliwe dziecko, musimy dać mu prawo do bycia.. nieszczęśliwym. Musimy pozwolić naszym dzieciom na borykanie się z ich własnym problemami i na popełnianie błędów. Na nasz szacunek w tym samym stopniu zasługują sukcesy dziecka jak i jego porażki. Próbując ochronić dziecko przed nieszczęściami, odbieramy mu szansę na naukę i dojrzewanie. W rezultacie dziecko traci poczucie pewności siebie, staje się lękliwe i bierne.

Prawo dziecko do dokonywania własnych wyborów

Dziecko, któremu pozwala się często dokonywać wyboru, ma do siebie większe zaufanie.

Zamiast kar – konsekwencje

Zamiast karać dziecko, pozwalajmy mu ponieść konsekwencje jego zachowania. Tak więc zamiast agresji i krzyków – informacja, jak powinno być, zamiast kary – konsekwencje. Tylko tyle i aż tyle!

 

 

 

Poprzedni

Jak zadbać o mocne kości

Następny

Koreańskie oczyszczanie cery

Zobacz również to: