fbpx
piątek, 29 marca 2024

Bolesne zmiany w jamie ustnej to przyczyna dużego dyskomfortu i utrudnień w prawidłowym funkcjonowaniu, a dokładniej w spożywaniu posiłków. Choć zazwyczaj afty nie zagrażają zdrowiu, to warto skonsultować się z lekarzem, jeśli po kilku dniach same nie znikną.

Czym są afty i skąd się biorą?

Aftą jest ubytek błony śluzowej w jamie ustnej. Zazwyczaj występuje w postaci nadżerki lub owrzodzenia. Pojawiają się w grupie, ale też pojedynczo na języku, wargach, policzkach i podniebieniu miękkim. Mają miały nalot, a ich średnica do od kilku milimetrów do nawet 3 centymetrów. Afty dzielą się na małe i duże. W zależności od rodzaju powodują inne objawy i powstają z różnych powodów. Afty małe zazwyczaj nie występują jednorazowo – częstotliwość ich pojawiania się jest regularna, mówimy wtedy o aftach przewlekłych. Powodem ich występowania jest przede wszystkim nieodpowiednia higiena jamy ustnej lub mechaniczne uszkodzenia wewnątrz, ale też nadwrażliwości pokarmowe i choroby zębów. Afty duże powstają poprzez zaburzenia hormonalne i autoimmunologiczne, niedobór żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego oraz poprzez nieodpowiednią dietę ( niektóre składniki mogą sprzyjać powstawaniu aft.

Jakie są objawy aft?

W pierwszej fazie w jamie ustnej powstają nadżerki i owrzodzenia o niedużej średnicy. Powodują niewielki dyskomfort. Po około dwóch dniach na aftach pojawia się nalot. Nie należy ich mylić z pleśniawkami, których nalot jest lekko żółtawy. Inne są również przyczyny ich powstawania – są to drożdżaki. Takie zmiany występują częściej u dzieci niż u dorosłych i są mniej bolesne od aft.

Czy afty są niebezpieczne?

Odpowiedź na to pytanie zależna jest od rodzaju nadżerek i owrzodzeń. Jeśli afty mają charakter nawracający, warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ mogą być objawem różnych problemów związanych nie tylko z jamą ustną. Są to choroby migdałów, utajona infekcja grzybiczna w organizmie, celiakia, zakażenie wirusem opryszki lub brodawczaka.

Jak leczy się afty?

Jeśli problem ze zmianami w jamie ustnej nie ustąpi po kilku dniach lub wciąż nawraca, warto najpierw zastanowić się nad możliwymi przyczynami ich powstawania. Konieczne jest zadanie sobie pytania, czy higiena jamy ustnej jest prawidłowa, czy unika się ryzyka powstawania w jamie ustnej urazów (spowodowanych na przykład ostrą krawędzią zapieczonego tosta, gryzienia długopisu czy też nowej szczoteczki do zębów) oraz czy organizm otrzymuje wszystkie niezbędne witaminy i minerały. Są dostępne preparaty do łagodzenia i leczenia jak https://www.allecco.pl/stany-zapalne-jamy-ustnej.html. Jeśli mamy wątpliwości, należy udać się do stomatologa, który zaleci stosowanie odpowiednich środków.

Poprzedni

Top 6 szamponów odżywczych do włosów suchych

Następny

3 portale poradnikowe, które powinna znać modna kobieta

Zobacz również to: