fbpx
czwartek, 28 marca 2024

Na całym świecie tysiące kobiet poszukuje odpowiedzi na pytanie jak usunąć rozstępy. Te nieestetyczne bruzdy potrafią spędzać nam sen z oczu, a próby ich likwidacji opróżniają nasze portfele. Mimo, że nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, rozstępy mogą wywierać negatywne skutki psychologiczne: osoby dotknięte rozstępami często rezygnują z wielu aktywności, które wymagają odsłonięcia problematycznych miejsc.

Jakie są przyczyny powstawania rozstępów?

Etiologia powstawania rozstępów wciąż nie jest dobrze poznana. Przyjmuje się, że rozstępy powstają w wyniku oddziaływania szeregu różnych czynników, do których zalicza się w pierwszej kolejności zmiany hormonalne oraz fizyczne rozciągnięcie skóry. Dodatkowe znaczenie może mieć indywidualna predyspozycja genetyczna

Jedną z głównych przyczyn pojawienia się rozstępów jest wzrost poziomu kortyzolu we krwi. Kortyzol to jeden z hormonów wydzielanych przez korę nadnercza. Wzmożone wydzielanie kortyzolu ma miejsce w następujących przypadkach:

  • dojrzewanie płciowe
  • ciąża
  • otyłość
  • długotrwałe przyjmowanie kortykosteroidów
  • zespół Cushinga
  • intensywne ćwiczenia fizyczne

Nadmiar kortyzolu skutkuje produkcją upośledzonych włókien kolagenu i elastyny – białek odpowiedzialnych za sprężystość i elastyczność skóry. W efekcie skóra staje się mniej podatna na rozciąganie i wraz ze wzrostem wagi ciała mogą pojawiać się rozstępy.

 Większe prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów występuje w okresie dojrzewania, tj. w czasie, gdy skóra jest bardziej elastyczna. W wieku dojrzałym prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów jest znacznie mniejsze.

Ewolucja rozstępów

Rozstępy to linijne, równoległe do siebie pasma rozdzielone zdrową skórą, ułożone prostopadle do kierunku rozciągnięcia skóry. Ich kolor zależy od czasu powstania rozstępów:

  • Faza zapalna rozstępów – trwa ok. 1 roku czasu. Powstające rozstępy mają kolor czerwony lub niebieskawy. Ich tworzeniu towarzyszy świąd i pieczenie skóry. Długość i szerokość rozstępów stopniowo się powiększa, a ich powierzchnia staje się pomarszczona. Na tym etapie próba likwidacji rozstępów ma największe szanse na powodzenie.
  • Faza bliznowacenia rozstępów – to rozstępy stare, utrwalone. Mają perłowy kolor. Stają się cieńsze i zapadnięte w stosunku do otaczającej je skóry. Mogą mieć nawet kilkanaście centymetrów długości i kilka centymetrów szerokości. W miejscu występowania rozstępów nie występują mieszki włosowe i gruczoły łojowe. Obraz mikroskopowy ujawnia nieliczne, zniszczone włókna kolagenu i elastyny. Próby likwidacji rozstępów w tej fazie przynoszą kiepskie efekty.

Gdzie pojawiają się rozstępy?

  • W trakcie ciąży rozstępy najczęściej powstają na brzuchu, piersiach i udach
  • W okresie dojrzewania: u dziewcząt rozstępy pojawiają się najczęściej na piersiach, udach i pośladkach, a u chłopców na zewnętrznej części ud i w obszarze lędźwiowo krzyżowym. Mogą również pojawić się na łydkach, ramionach i łopatkach.
  • Rozstępy wywołane długotrwałym przyjmowaniem leków kortykosteroidowych są zazwyczaj większe i szersze, mogą obejmować swoim zasięgiem szerokie obszary ciała, również twarz.

Jak usunąć rozstępy?

Niestety nie ma stuprocentowo skutecznej metody. Jedyną definitywną metodą pozbycia się rozstępów jest operacja plastyczna, polegająca na wycięciu fragmentu skóry dotkniętej rozstępami. Efektywność pozostałych metod różni się u poszczególnych osób. Zabiegi te jednak tylko poprawiają wygląd skóry, często do tego stopnia, że rozstępy stają się prawie niedostrzegalnie, lecz niestety – nie usuwają ich całkowicie.

Najlepsze efekty przynosi terapia rozstępów znajdujących się w fazie zapalnej, czyli czerwonych. Rozstępy białe, w fazie bliznowacenia, są trudne do zmniejszenia.

Mikro i dermabrazja

Zabiegi te nie są skuteczne w zmniejszaniu widoczności rozstępów. Istnieje ryzyko, że mogą nawet pogorszyć ich wygląd.

Peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne kwasami o wysokim stężeniu są dość skuteczną metodą w rozjaśnianiu i spłycaniu rozstępów, szczególnie w przypadku rozstępów wczesnych (efektywność na poziomie nawet 80%!). Niestety, w przypadku szerokich i głębokich rozstępów metoda ta może okazać się niezadowalająca.

Zabiegi laserowe

Zabiegi laserowe są jedną z najskuteczniejszych metod zmniejszania rozstępów (efektywność na poziomie 80%). Terapia ta zapoczątkowuje przebudowę włókien elastyny i stymuluje produkcję kolagenu. Najlepsze efekty uzyskamy w przypadku wczesnych rozstępów. Przy rozstępach w fazie bliznowacenia uzyskamy jedynie umiarkowaną poprawę – dlatego warto rozważyć, czy zabiegi te warte są poświęconego im czasu i pieniędzy.

 

Poprzedni

Na wakacje z walizką kosmetyków? Miniatury od BasicLab pomogą uniknąć nadbagażu

Następny

Domowa winoterapia dla pięknej i jędrnej skóry

Zobacz również to: