Neurologiczne nietrzymanie moczu - wszystko, co musisz o nim wiedzieć

16-05-2018
Nietrzymanie moczu to bardzo duży problem. Wbrew pozorom dotyczy nie tylko starszych osób, lecz także młodszych. Często jest wynikiem licznych chorób, dlatego można je wyleczyć. Warto przełamać wstyd i udać się do lekarza, który rozplanuje odpowiednie leczenie. Najważniejszym elementem diagnozy jest określenie rodzaju dolegliwości. Dowiedz się wszystkiego o neurologicznym nietrzymaniu moczu.


Rodzaje nietrzymania moczu

Wyróżnia się kilka rodzajów nietrzymania moczu ze względu na przyczynę występowania i objawy. Jednym z najbardziej powszechnych jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Objawia się w czasie biegu, wchodzenia po schodach, wstawania z przysiadów i podnoszenia ciężkich przedmiotów, czyli zawsze wtedy, kiedy trzeba podjąć jakiś wysiłek.

Drugim rodzajem jest naglące nietrzymanie moczu, które przejawia się nagłym, bardzo silnym parciem na pęcherz, niezwiązanym z żadnym konkretnym wydarzeniem. Może być zwiększane przez wysoki poziom stresu lub być wynikiem przeciągających się stanów zapalnych układu moczowego. Trzeci rodzaj to właśnie neurologiczne nietrzymanie moczu.

Neurologiczne nietrzymanie moczu

Neurologiczne nietrzymanie moczu jest wynikiem bardzo licznych chorób neurologicznych. Dzieje się tak dlatego, że kontrola nad pęcherzem jest sprawowana przez obwodowy układ nerwowy. Z tego względu każda choroba tego układu staje się bardzo dużym problemem i jest powodem trudności z kontrolą pęcherza.

Neurologiczne nietrzymanie moczu może objawiać się delikatnie, nagłą potrzebą opróżnienia pęcherza lub po prostu nietrzymaniem nawet małych porcji moczu. Tego rodzaju dolegliwości bardzo często kończą się w momencie opanowania i ustąpienia choroby neurologicznej.

Sposoby radzenia sobie przy neurologicznym nietrzymaniu moczu

Wszystko zależy od tego, jak bardzo silne są dolegliwości. Przy mocnym i ciągłym parciu na pęcherz oraz oddawaniu co chwila nawet małych porcji moczu konieczne okazuje się noszenie pampersów dla dorosłych. Są one bardzo chłonne i maksymalnie dyskretne, dlatego nie powinny być powodem zawstydzenia. Tego rodzaju pampersy są najlepszym sposobem na ochronę skóry przed ciągłym kontaktem z wilgocią.

W czasie neurologicznego nietrzymania moczu trzeba zwrócić szczególną uwagę na pielęgnację i higienę, by nie dopuścić do powstawania odparzeń i podrażnień skóry. Z tego względu miejsca intymne należy często myć delikatnymi emulsjami i stosować balsamy nawilżające. Każde, nawet najmniejsze podrażnienie trzeba od razu zaleczyć, stosując środek łagodzący i odkażający.

Dobrym rozwiązaniem, które przyspiesza leczenie nietrzymania moczu, jest próba treningu mięśni miednicy. To one są odpowiedzialne za kontrolę pęcherza. W przypadku niektórych schorzeń neurologicznych może być to utrudnione, jednak czasami się udaje. Jest niezwykle skuteczne i bardzo proste – polega na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Przydatne może okazać się także wyrobienie w sobie nawyku częstego chodzenia do toalety.
Newsletter

Jeśli chcesz być powiadamiana o nowosciach zapisz się do naszego biuletynu