Ruch – element niezbędny dla właściwego rozwoju dziecka

13-11-2017
Często narzeka się na to, że obecnie dzieci nie lubią się ruszać i aktywnie spędzać czasu, woląc poświęcać go na komputer czy telewizor – dotyczy to zarówno młodszych, jak i starszych dzieci.


Starsze pokolenie stawia siebie za wzór, gdyż dawniej faktycznie dzieci większość czasu spędzały na podwórku, grając w piłkę czy bawiąc się w podchody. Warto jednak zachować sprawiedliwość i nie uważać obecnej sytuacji za wynik złej woli i lenistwa współczesnych dzieci, gdyż tak naprawdę robią one to, czego uczą ich rodzice.

Telewizja sposobem na ruchliwe dziecko?


Nie da się ukryć, że w dzisiejszych zabieganych czasach rodzice nie zawsze mają czas (i ochotę), by pilnować ruchliwe dziecko (a co dopiero bawić się razem z nim), wygodnie i bezpiecznie jest więc posadzić je przed telewizorem czy komputerem. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wyrządza to szkody w rozwoju dziecka.

Ruch na etapie rozwoju i dorastania jest niezwykle ważny, tak samo jak stymulacja rozwoju psychicznego. Niezwykle istotne jest to także dla zdrowia, zwłaszcza gdy chodzi o aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, świeże powietrze bowiem dodatnie wpływa na człowieka w każdym wieku.

Ruch zapewnia dobry apetyt, a z tym przecież bardzo wiele dzieci ma problem, poprawia samopoczucie, przede wszystkim jednak też w przypadku dzieci aktywność fizyczna zwykle przekłada się na kontakt z rówieśnikami, co także ma olbrzymie znaczenie dla właściwego rozwoju dziecka. Przesiadywanie przed komputerem i telewizorem nie nauczy współdziałania i komunikacji z innymi, co może spowodować, a potem pogłębić poważne problemy interpersonalne dziecka. Jest więc wiele powodów, by zachęcać dzieciaki do ruchu.

Ruch, ale jaki?


By się ruszać i mieć z tego wszelkie korzyści, nie trzeba uprawiać konkretnych dyscyplin sportowych, tak u dzieci, jak i dorosłych, nie trzeba więc koniecznie posyłać dziecka na zajęcia typu balet czy judo. Czasami nawet rodzice popełniają ten błąd, chcąc realizować własne ambicje, jednak trzeba pamiętać, że jeśli zajęcia nie są zgodne z preferencjami dzieci, będą one oddawać im się na przymus, z niechęcią, a nie tędy droga. Dużo lepiej będzie zachęcać pociechę do zabawy na podwórku, z rówieśnikami: do gry w piłkę, jazdy na rowerze i wszelkich innych czynności, które aktywizują ruch, stymulując prawidłowy rozwój fizyczny dziecka.

Warto także bawić się razem z dzieckiem, być może uprawiać sport lubiany przez rodziców (wtedy jest duża szansa, że uda się zarazić pociechę tą pasją), gdyż nie tylko jest to sposób na wyrabianie w dziecku dobrych nawyków, ale też znakomita okazja do budowania więzi z dzieckiem.

Oczywiście zajęcia sportowe w niektórych przypadkach także mogą być doskonałym rozwiązaniem, ale tylko wtedy, gdy dziecko przejawia zainteresowanie w tym kierunku. Rzeczywiście może to być nie tylko sposób na aktywność i rozwój, ale też podwaliny przyszłych sukcesów, jeśli pociecha będzie wykazywać w tej dziedzinie talent. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek. Dziecko powinno bawić się i cieszyć się sportem, a nie chcieć zwyciężać i rywalizować – na to ma jeszcze czas.

Nie masz pomysłu na ruch dla Twojego dziecka? Sprawdź nasze propozycje na http://sanostol.pl/porady/rozwoj-dziecka/ruch-to-zdrowie-dzieci-i-sport
Newsletter

Jeśli chcesz być powiadamiana o nowosciach zapisz się do naszego biuletynu