Pielęgnacja włosów kręconych

27-09-2010

Kręcone włosy to marzenie posiadaczek prostych kosmyków i bardzo często udręka osób, które je mają. Wszystko zależy jeszcze od tego jak bardzo kręcone są nasze włosy i czy lubimy loki na głowie, no i czy w danym roku loki są modne.

Specyficzna budowa włosa kręconego


Osoby mające kręcone włosy muszą sobie uświadomić, że ich włosy są nieco inne niż te z natury proste. Najczęściej te włosy są suche i dość porowate – dlatego rzadko kiedy mają one naturalny połysk, a dodatkowo matowy wygląd zawdzięczają temu, że światło na nie pada pod różnymi kątami. Taka budowa plus przesuszenie, które jest typowe dla loków sprawiają, że włosy te mają endecję do łamania się i puszenia. Często, gdy włosy tego typu są bardzo gęste i przez to nie mogą być uniesione u nasady,powoduje to problemy z ułożeniem fryzury.

Zasady pielęgnacyjne


Jeszcze kilka lat temu osoby z naturalnymi lokami samodzielnie musiały wymyślać sposoby na pielęgnację swoich włosów. Pozornie wydaje się to łatwe – w końcu włosy same się układają. Ale to nie jest tak. Włosy tego typu są bardzo kapryśne – muszą być dobrze nawilżone, bo inaczej będą się puszyć. Włosy kręcone należy rozczesać od razu po umyciu – najlepiej grzebieniem o bardzo szeroko rozstawionych zębach. Obecnie możemy zaopatrzyć się w całe serie kosmetyków  do pielęgnacji włosów kręconych, są między innymi balsamy ułatwiające rozczesywanie poskręcanych kosmyków.

Kosmetyki do pielęgnacji takich włosów zawierają składniki silnie nawilżające i odżywcze oraz w większości z nich dodawany jest związek powodujący, że na włosach pozostaje  niewidoczna warstwa, która nie dopuszcza do wysuszenia włosów i ich puszeniu się oraz nadaje  włosom blask.

Włosy kręcone najlepiej suszyć w sposób naturalny - można wetrzeć w nie nieco pianki do stylizacji i ułożyć  jakąś fryzurkę. Jeśli jednak konieczne jest użycie suszarki to trzeba użyć takiej z dyfuzorem, żeby nie uczynić z włosów siana lub jak to stwierdziła gdzieś jedna z posiadaczek kręconych włosów, że po wysuszaniu zwykłą suszarką wygląda jakby jej głowa była suszona w wirówce.

Włosy kręcone nie mogą być, tak jak proste, umyte i po prostu wysuszone. Zawsze trzeba o nie zadbać tak, by kręcone kosmyki ułożyły się we właściwy sposób, ponieważ mają one tendencje do układanie się w różne strony.

Wizyta w salonie


Włosy kręcone również wymagają podcinania i modelowania i trzeba znaleźć fryzjera, który potrafi nadać włosom właściwy kształt. Nie każdy fryzjer radzi sobie z takimi włosami, różnią się one od skrętów zrobionych trwałą ondulacją, ponieważ trwała w pewien sposób porządkuje loki, a naturalne układają się dowolnie.

Zresztą włosy po trwałej ondulacji wymagają nieco innej pielęgnacji i nie są takie same jak kręcone naturalnie – po pierwsze, od skóry rosną proste włosy, które po paru tygodniach zupełnie zmieniają wygląd fryzury – jeśli chcemy, by włosy po trwałej zachowywały się jak naturalne, to musimy co parę tygodni robić na włosach trwałą podnoszącą je od nasady. Włosy po trwałej ondulacji zazwyczaj są przesuszone, ale u nasady zachowują się najczęściej jak dotychczas – czyli przetłuszczające się włosy nadal u nasady będą się przetłuszczały. Czasami źle wykonana trwała powoduje, że włosy są bardzo przesuszone i po kilku myciach zaczynają się  puszyć, bardzo często jedyną radą jest powolne obcinanie włosów z trwałą. Włosy po trwałej ondulacji wymagają szczególnej troski – należy je bardzo silnie nawilżać, końcówki najlepiej po każdym myciu, a jeśli myjemy włosy raz w tygodniu to również 2-3 razy w tygodniu to również na suche włosy, wetrzeć należy kosmetyk, który zapobiegnie rozdwajaniu się końcówek i nawilży nieco włosy – najlepiej w tej roli sprawdza się jedwab, ale czasami kobiety mają inne sprawdzone kosmetyki dla swoich włosów.

Jeśli chodzi o włosy kręcone to w salonie można poddać się różnym zabiegom – obecnie można również wyprostować włosy na dłużej – według wielu internautek GOLDWELL lub Farouk (CH transformation system) proponuje prostowanie włosy w salonie i gwarantuje, że włosy  utrzymają się w takim stanie nawet do pół roku, oczywiście trzeba prostować co pewien czas odrosty – ale dzięki temu systemowi osoby o kręconych włosach mogą spróbować jak się jak to jest układać fryzurę z naprawdę prostych włosów, które nie zaczną nagle się zwijać podczas deszczu,  czy pod prysznicem. Osoby, które poddały się zabiegowi są bardzo zadowolone, a włosy nawet pod prysznicem nie falują się. Salon, w którym wykonujemy zabieg prostowania, poinformuje nas o wszystkim co dotyczy pielęgnacji włosów, można zazwyczaj też kupić firmowe produkty pielęgnacyjne. Oczywiście, są tańsze od opisanych, metody prostowania włosów, ale po nich nadal w celu ułożenia włosów potrzebna jest prostownica.

Generalnie włosy kręcone wymagają ciągłego nawilżania – bardzo dobrze w ich wypadku sprawdzają się wszelkie nawilżające pianki, ponieważ taki kosmetyk jest lekki i łatwo nim i modeluje się włosy tylko z użyciem rąk. Włosy kręcone nie mają, jak już wspominaliśmy, połysku, więc istnieje potrzeba nabłyszczania ich po każdym myciu i często nie wystarczy tu płukanie włosów wodą z octem czy sokiem z cytryny, a raczej potrzebne są specjalne kosmetyki, najczęściej są one tworzone na bazie olejów roślinnych.

Włosom kręconym, podobnie jak i prostym potrzebne są:


  • ceramidy – chronią włosy przed utratą wilgoci oraz czynnikami zewnętrznymi
  • panthenol – regeneruje włos,odbudowuje jego strukturę, łagodzi również podrażnienia na skórze głowy
  • kolagen i elastyna – chronią włosy przed przesuszeniem oraz pobudzają włosy do wzrostu
  • witamina A i E – chronią włosy przed promieniami słońca (UV), regenerują włosy
  • zioła – wyciągi, napary dobrane do typu włosów, zioła odżywiają włosy, zabijają grzyby i bakterie, przyciemniają lub rozjaśniają naturalny kolor włosów o ton lub nawet dwa.

Włosy kręcone są trudniejsze w pielęgnacji i tak naprawdę łatwiej uzyskać skręt na włosach prostych niż dobre wyprostowanie włosów kręconych. Zawsze po umyciu bywają niesforne i  trzeba im poświęcić nieco czasu – włosy proste nie wymagają po prostu po myciu układania można im pozwolić po prostu wyschnąć.

Artykuł został opracowany dla Wyspy Kobiet przez www.handsomemen.pl

POLECAMY!


JAK UKŁADAĆ WŁOSY KRĘCONE?

OKIEM FRYZJERA: STYLIZACJE NA OBJĘTOŚĆ

DRASTYCZNY SPADEK WAGI A WŁOSY

PIELĘGNACJA WŁOSÓW - FAKTY I MITY

DEPILACJA MIEJSC INTYMNYCH BEZ TAJEMNIC!

DLACZEGO FARBY DO WŁOSÓW ZMYWAJĄ SIĘ?Newsletter

Jeśli chcesz być powiadamiana o nowosciach zapisz się do naszego biuletynu