Dlaczego nowocześnie nie zawsze znaczy lepiej

19-05-2017
Obecnie panuje moda na urządzanie domu w nowoczesnym i minimalistycznym stylu. Jedno łóżko, koniecznie z białą pościelą, skromny stół i proste krzesła, najlepiej też w jasnych barwach, kuchnia z pustymi blatami, metalowe dodatki i wykończenia, ściany białe. Ewentualnie niektórzy zaszaleją z odcieniem szarości. Zdarzają się również jednostki niesłychanie odważne i kupią do swojego białego, wyglądającego na sterylny, domu amarantowe dodatki. Maksymalnie dwa. Najlepiej dyskretne i niezauważalne. Takie pomieszczenia są świeże i rozświetlone, ale też często bardzo trudne do utrzymania w czystości i zwyczajnie nudne.

Uciążliwe trendy

Nowoczesność, biała i czysta, jest niesłychanie ciężka w utrzymaniu. Weźmy za przykład dom, w którym są dzieci. Nie ma możliwości, aby nabrudziły one wokół siebie, nie rozsypały zabawek lub nie pomazały po ścianie kredkami albo flamastrami. Taka biała przestrzeń jest szczególnie kusząca o przyozdobienie jej w abstrakcyjne wzory z wizji młodego artysty. Białe podłogi również są trudne w codziennej eksploatacji, ponieważ widać na nich wszystkie zabrudzenia, ślady butów, kurz, plamy kawy czy rozdeptane okruszyny czekolady. A i samo ich zmywanie stanowi problem przez to, że mogą zostać zamazania w miejscach, gdzie przejechało się mopem. Białe czy jasnoszare dywany bardzo szybko zrobią się brudne i przez to nieładne. Jasne blaty w kuchni? Podobnie, będą albo ciągle brudne albo pani czy pan domu będą bez ustanku sprzątać. Poza tym, nowoczesne meble są bardzo często drogie. Jako zaletę nowoczesnych mebli należy wskazać ich prosty kształt, który pozwala na łatwiejsze ścieranie z nich kurzu. To istotne, bo trzeba będzie przecież robić to dość często.

Przełam konwencję!

Skądwięc biorą się aktualne trendy? Być może przez to, że panuje na nie teraz wielka moda i szanujący się, nowoczesny człowiek, będzie w stanie wyłożyć każdą sumę byleby tylko mieć ukochane nowoczesne jak on sam wnętrze. A co jeśli pójść w nieco innym kierunku i zainwestować w meble vintage? Choć słowo „zainwestować” jest tutaj nieco na wyrost, gdyż czasem wystarczy zajrzeć na pobliski bazar czy babciny strych. Często ludzie pozbywają się swoich starych mebli czy innych elementów wyposażenia, z przysłowiowym „pocałowaniem ręki” oddadzą nam swoje starocie.

Oczywiście nie jest tak kolorowo, jakby się mogło wydawać i jak akurat nie mamy kogoś, kto chce się pozbyć swoich starych mebli (albo nie pozbywa się ich od razu w całym komplecie), to także można zapłacić za nie krocie. Niemniej jednak, nadal wydaje się, że takie meble vintage są praktyczniejsze, niż większość tych nowoczesnych. Nie widać na nich zabrudzeń, tak więc można je rzadziej czyścić, a nawet jeśli nie wszystko uda się usunąć, to drobne plamy dodają im tylko uroku. Dodatkowo są one bardzo estetyczne i sprawiają, że wnętrze jest ciepłe i przytulne. Drewno zawsze działa kojąco na zmysły poprzez to, że nadaje wnętrzom ciepła i poczucia wygody oraz komfortu. Nasze mieszkania będą wyglądały na żywe i pełne rodzinnej atmosfery, a w połączeniu z kominkiem lub świeżymi kwiatami sprawią, że będzie się z radością wracało do tak przytulnego miejsca, a nie zimnego nowoczesnego wnętrza bez duszy.Newsletter

Jeśli chcesz być powiadamiana o nowosciach zapisz się do naszego biuletynu