fbpx
wtorek, 19 marca 2024

Domowe, naturalne sposoby leczenia przeziębienia wspierają naturalne mechanizmy obronne organizmu. Warto sięgać po nie natychmiast po zaobserwowaniu pierwszych objawów infekcji, tylko wtedy bowiem mają szansę ją zwalczyć.

Włączenie naturalnych sposobów leczenia na wczesnym etapie łagodzi przebieg choroby i znacznie ją skraca. Pamiętajmy jednak, aby zachować zdrowy rozsądek! Jeżeli objawy infekcji gwałtownie postępują lub nasz stan zdrowia nie poprawia się, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Szczególną czujność wymagają dzieci: w tym przypadku każdą terapię należy bezwzględnie omówić ze specjalistą!

Świat roślin to potężny arsenał środków do walki z przeziębieniem i grypą. Leczenie tych wirusowych infekcji jest objawowe i polega głównie na przyjmowaniu środków napotnych, przeciwgorączkowych oraz, o czym często zapomina się,  na odpoczynku – najlepiej w łóżku. Istotne znaczenie w przebiegu infekcji ma również dieta – aby wzmocnić organizm i wspomóc go w walce z infekcją, należy przyjmować lekkostrawne potrawy. Warto na ten czas ograniczyć nabiał oraz mięso, a zamiast tego sięgać pod soki owocowe i warzywne.

Katar, czyli ostry nieżyt nosa, jest zazwyczaj pierwszym objawem rozpoczynającej się infekcji.  Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok powoduje ich obrzmienie i wzmożone wydzielanie dużych ilości śluzu. Pojawia się uczucie nieprzyjemnego ucisku w głowie.

Naturalne sposoby leczenia przeziębienia nie hamują wydzielania śluzu, jak to ma miejsce w przypadku aptecznych produktów, lecz wspierają samoregulującą działalność organizmu. Choć jest to długotrwały proces leczenia, doskonale wzmacnia on naszą odporność!

INHALACJE

Ziołowe inhalacje są skutecznym środkiem do walki z katarem i kaszlem. Ogrzewają i skutecznie nawilżają górne drogi oddechowe. Rozrzedzają zalegającą wydzielinę, a tym samym ułatwiają jej odkrztuszanie. Wspierają samooczyszczanie się płuc i oskrzeli.

  • kilka kropli wybranych olejków eterycznych: eukaliptusowy, tymiankowy, sosnowy i/lub mocny napar ziołowy (szałwia lub rumianek)

Do szerokiej miski wlewamy gorącą wodę i dodajemy olejek. Pochylamy twarz nad miską i nakrywamy głowę ręcznikiem. Inhalacje powinny trwać ok. 5- 10 minut. Zabieg stosujemy dwa razy dziennie.

NACIERANIE

Nacieranie klatki piersiowej to sprawdzona metoda wspomagająca leczenie kaszlu, kataru i infekcji górnych dróg oddechowych. To najskuteczniejsza metoda leczenia przeziębienia u dzieci!

Do nacierania możemy wybrać gotową maść rozgrzewającą lub przyrządzić ją własnoręcznie: dodając do tłustego kremu (np. klasyczny NIVEA) następujące olejki eteryczne: eukaliptusowy, sosnowy, cyprysowy, szałwiowy i lawendowy. Uwaga, wkraplamy bardzo oszczędnie, po jednej kropelce.

Maść stosuje się na noc, nakładając ją grubą warstwą na piersi i plecy. Ubieramy ciepłą, bawełnianą koszulkę i kładziemy do łóżka. Podczas snu substancje zawarte w olejkach zmniejszają ilość gromadzącej się w nosie wydzieliny, a także hamują rozwój bakterii, co sprawia, że następnego dnia czujemy się znacznie lepiej.

ZAWIJANIE

Zawijanie szyi to sposób naszych babć na bolące, rozognione gardło. Lniany ręczniczek zanurzamy w zimnej wodzie, silnie wykręcamy i przykładamy ściśle do szyi. Całość obwijamy ogrzanym (np. na kaloryferze) wełnianym szalikiem. Po ok. pół godziny ściągamy wyschnięty materiał. Zabieg możemy stosować kilkakrotnie w ciągu dnia.

ZIOŁOWE PŁUKANKI NA GARDŁO

Płukanie gardła w mocnym naparze z szałwii to skuteczny środek na bolące gardło, zapalenie gardła oraz krtani. Szałwia działa silnie przeciwzapalnie, bakteriostatycznie i odkażająco. Przygotowujemy ziołowy odwar i letnim płynem kilkakrotnie płuczemy gardło. Płukanie gardła należy powtarzać regularnie co ok. 2 godziny – tylko wtedy zabieg przyniesie oczekiwany skutek.

LECZNICZE KĄPIELE ZIOŁOWE

Kąpiel ziołowa przyjemnie rozgrzeje ciało i doskonale likwiduje bóle mięśniowe. Udrażnia zatkane zatoki nosowe, a tym samym zmniejsza katar. O tym, jak przygotować skuteczną kąpiel na przeziębienie, przeczytasz TUTAJ.

Naturalne sposoby leczenia przeziębienia

ZIOŁA NA PRZEZIĘBIENIE

Napary ziołowe to naturalny, bardzo skuteczny sposób zwalczania infekcji. Przepisy na najskuteczniejsze ziołowe herbatki na przeziębienie dostępne są TUTAJ, a o tym, jak samodzielnie przygotować syrop na przeziębienie dowiesz się TUTAJ.

 

Powyższe porady należy zastosować tylko i wyłącznie po konsultacji ze swoim lekarzem i w oparciu o swój aktualny stan zdrowia.

Poprzedni

Morski Ogień

Następny

Obrazkowe zabawy słowem – kolekcja PORYSUNKI dostępna w Empiku

Zobacz również to: