Zabawki dla malucha – jak wybierać?

19-09-2017
Półki sklepowe uginają się od zabawek edukacyjnych dla dzieci w różnym wieku. Kuszą nas książeczki graficzne dla noworodków, zabawki sensoryczne dla nieco starszych, czy różnego rodzaju klocki. A jednak taki wybór może paradoksalnie okazać się bardzo kłopotliwy, bo niejeden rodzic staje przed dylematem – jak wybrać zabawkę edukacyjną dla swojego dziecka. Oto na co powinniśmy zwracać uwagę.


Dopasowanie do wieku

Pierwszym kryterium, które powinniśmy brać pod uwagę, jest dopasowanie zabawki do wieku. Co prawda są zabawki, które „rosną razem z dzieckiem”, ale jednak inaczej będzie skonstruowana zabawka dla 3 miesięcznego niemowlaka, a inaczej dla raczkującego smyka.

Na większości zabawek mamy oznaczenie dla jakich dzieci są one przeznaczone, ale warto to traktować jako wskaźnik, a nie jako pewnik. Jeśli dziecko ma 4 miesiące, ale widzimy zabawkę dla niemowląt od 3 miesiąca życia, to wcale nie oznacza, że to dziecko jest już na nią za duże. Przeciwnie, prawdopodobnie będzie się nią świetnie bawiło. Natomiast działa to również w drugą stronę. Jeśli maluch ma 10 miesięcy i rwie się do samodzielnego chodzenia, dreptając przy meblach, to znaczy, że rozwija się bardzo szybko i nie ma przeszkód, by bawiło się już pchaczem, czy inną zabawką, która wymaga pozycji stojącej, choć oznaczona jest jako zabawka dla dzieci w wieku ponad roku.

Bezpieczeństwo

Drugim ważnym aspektem, na który musimy zwracać szczególną uwagę, jest bezpieczeństwo. Ma to znaczenie przede wszystkim w przypadku zabawek dla tych najmłodszych dzieci. One, prędzej czy później, wsadzą zabawkę do buzi, więc bardzo istotne jest, by przy okazji nie zrobiły sobie krzywdy.

Przed zakupem sprawdzajmy zatem, czy zabawka jest solidnie wykonana, a wszystkie jej elementy są na tyle mocno przymocowane, że nie zostaną odgryzione lub urwane. Ważne jest również to, by były one wykonane z bezpiecznych materiałów, nietoksycznych i wyszlifowanych, co pozwoli uniknąć ryzyka skaleczenia czy zatrucia. Każda zabawka dopuszczona dla dzieci poniżej 3 roku życia powinna spełniać określone przepisami normy, a ich potwierdzeniem jest znaczek CE oznaczający zgodność z unijnymi certyfikatami.

Prostota

Na koniec chcemy podkreślić, że dzieci naprawdę nie potrzebują wyszukanych zabawek. Wielu rodziców potwierdza, że doskonale bawią się one garnkami, łyżkami czy przysłowiowym patykiem. Taka zabawa wyzwala kreatywność i pobudza wyobraźnię. Zadbajmy więc o to, by miały okazję bawić się w ten sposób jak najczęściej i kupujmy im proste zabawki, przystosowane do ich wieku, ale bez niepotrzebnych „wodotrysków”.

Odwiedź sklep internetowy ekomaluch.pl, w którym znajdziesz m. in. wysokiej jakości, ekologiczne i bezpieczne zabawki dla dzieci.
Newsletter

Jeśli chcesz być powiadamiana o nowosciach zapisz się do naszego biuletynu