Jak wylicza się wygraną u bukmachera?


bukmacher

Na wysokość wygranej u bukmachera wpływ ma wiele czynników. Dowiedz się, czym jest kurs, jaki obowiązuje podatek od gry, czym jest marża i jak się ją ustala.

Jak obliczyć wygraną u bukmachera? Kursy, podatki i marże bukmachera

Wiele z nas chciałoby rozpocząć obstawianie u legalnego bukmachera, ale nie wie od czego zacząć, a także nie potrafi np. wyliczyć ewentualnej wygranej. Słyszałaś o takim terminie jak kurs, ale nie wiesz jak na jego podstawie wyliczyć możliwą wygraną? Czy wiesz w jakiej wysokości odprowadzany jest podatek od gry? Postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania!

Pamiętajmy też, że bukmacher wypłaca wygrane, ale sam też musi w jakiś sposób zarabiać. Tutaj pojawia się pojęcie marży, która stanowi stały zarobek firmy bukmacherskiej. Zwracanie uwagi na marżę jest szczególnie ważne dla osób zajmujących się typowaniem bardziej regularnie. Jednak nawet jeśli obstawia się zakład tylko raz na jakiś czas, to również warto wiedzieć czym jest marża. Zaczynamy!

Co to jest kurs u bukmachera?

To jedno z pierwszych i ważniejszych pytań, jakie powinna zadać osoba próbująca swoich sił w zakładach bukmacherskich.

Kurs jest bowiem wyrażeniem liczbowym (w Polsce najczęściej zapisanym w formacie dziesiętnym), które określa prawdopodobieństwo wystąpienia pewnego wyniku danego zdarzenia. Można łatwo wytłumaczyć to na przykładzie, a przykładowym zdarzeniem niech będzie mecz piłki nożnej. Rywalizują ze sobą dwie drużyny: drużyna A i drużyna B. Bukmacher ustala jakie jest prawdopodobieństwo tego, że wygra drużyna A, prawdopodobieństwo tego, że wygra drużyna B oraz (w tym przypadku) prawdopodobieństwo remisu. Ustalone w ten sposób liczby są właśnie kursami. Im niższy kurs na dane rozstrzygnięcie, tym rozstrzygnięcie to jest bardziej prawdopodobne. Tak więc jeśli na drużynę A wystawiony został kurs 1.30, na drużynę B kurs 4.50, a na remis kurs 2.90, to oznacza że najbardziej prawdopodobne jest że zwycięży drużyna A, a najmniej prawdopodobne że zwycięzcą będzie drużyna B. Jak zatem liczy się wygraną? Zależy to od rodzaju zakładu.

Rodzaje zakładów

Najprostszym rodzajem zakładu jest zakład pojedynczy. W tym wypadku gracz obstawia po prostu wynik jednego zdarzenia, a ewentualna wygrana liczona jest jako iloczyn postawionej stawki i kursu, który ustalił bukmacher. Następnie otrzymany wynik należy pomnożyć jeszcze przez 0.88, co związane jest z podatkiem, ale o tym za chwilę. Po przemnożeniu tych trzech czynników otrzymujemy przewidywaną wygraną, np. 100 zł (stawka) x 1.90 (kurs) x 0.88 (podatek) = 167,20 zł. W takim wypadku wygrana na czysto wyniosłaby 67,20 zł.

Jednak gracze mają do wyboru m.in. także zakład akumulowany. W tym przypadku na jednym kuponie obstawia się wyniki wielu różnych zdarzeń. Oczywiście aby kupon był wygrany, wszystkie te wyniki muszą okazać się prawidłowo wytypowane. Aby wyliczyć wygraną w takim przypadku należy pomnożyć przez siebie wszystkie kursy na obstawiane zdarzenia, a następnie otrzymany wynik pomnożyć jeszcze przez stawkę i 0.88 (odjęcie podatku).

Podatek od gry

W wyliczeniach wygranej nie można zapominać o podatku od gry. Podatek musi płacić każdy legalny bukmacher działający w Polsce, a obstawianie tylko u takich bukmacherów jest dozwolone. W Polsce podatek od gry wynosi 12% od obrotu bukmachera, a więc podstawą opodatkowania jest każda postawiona przez graczy stawka. Co prawda do opłacania tego podatku zobowiązany jest bukmacher, ale zazwyczaj przerzuca on to obciążenie na graczy, dlatego normą stało się już przy wyliczaniu wygranej mnożenie kursów i stawki jeszcze przez 0.88, co wynika właśnie z 12%-owego podatku. Oznacza to, że już w momencie obstawienia zakładu od postawionej stawki odejmowane jest 12%. Ostatecznie to jednak bukmacher odprowadza podatek, więc gracz nie musi się niczym martwić, ani uwzględniać tego w deklaracji podatkowej.

Istnieje również coś takiego jak podatek od wygranej. Jest on liczony wtedy, gdy wygrana przekroczy 2280 zł na jednym kuponie i wynosi on 10%. W tym przypadku także bukmacher odprowadzi ten podatek, pomimo że jest on pobierany od gracza. Wypłacona wygrana będzie w takiej sytuacji pomniejszona o 10% i gracz nie musi nigdzie zgłaszać faktu uzyskania takiej wygranej.

Marża bukmachera

Wiemy już, jak wygląda kwestia wygranej gracza, ale warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób zarabia bukmacher. Tutaj pojawia się właśnie pojęcie marży, czyli słowo, z którym spotykamy się stosunkowo często, myśląc o jakichkolwiek sprzedażach.

Na ogólnym przykładzie można powiedzieć, że marża to różnica między ceną danego produktu czy usługi, którą widzimy w sklepie, a kosztem jego pozyskania przez sprzedawcę.

To, co widzi gracz, wchodząc na stronę internetową bukmachera (lub też w punkcie stacjonarnym) nie jest rzeczywistym kursem, który przekłada się na statystyczną szansę zaistnienia konkretnego wyniku. Owszem, bukmacher najpierw oblicza sprawiedliwy kurs, ale później dodaje do niego swoją marżę i właśnie tak wyliczony kurs oferuje graczom.

Marża bukmachera wyraża się w procentach. Może być różna w zależności od typu spotkania i popularności zdarzeń. Na wydarzenia trzydrogowe (czyli takie, w których możliwe są trzy wyniki: wygrana jednej drużyny, wygrana drugiej drużyny lub remis) wynosi ona średnio 7-8%.

Marża w najbardziej popularnych wydarzeniach będzie niższa, aby bardziej przyciągnąć graczy do oferty danego bukmachera i średnio wynosi ona 4-7%. Natomiast w tych mniej popularnych dziedzinach marża kształtuje się na poziomie 8-12%.

Gracz, który decyduje się na obstawienie zakładu jednorazowo, raczej nie będzie interesował się tym, ile wynosi marża bukmachera. Natomiast dla kogoś, kto zajmuje się tym bardziej regularnie, obliczanie marży u różnych bukmacherów będzie istotne. Dzięki temu może on wybrać najbardziej korzystny kurs z najniższą marżą.

Widać zatem, że na ostateczną wygraną kwotę ma wpływ wiele różnych czynników. Dobrze więc mieć świadomość tego, od czego zależy ewentualna wygrana.

Obstawianie u bukmachera warto jednak traktować jako okazjonalną rozrywkę, a nie stałe zajęcie, gdyż od tego typu gier bardzo łatwo jest się uzależnić. Pamiętaj również, że dozwolona jest gra tylko u legalnych bukmacherów, którzy dysponują wymaganym przez polskie prawo zezwoleniem. Gra u innych bukmacherów jest zagrożona karą wysokiej grzywny. W grach hazardowych mogą brać udział tylko te osoby, które ukończyły 18 lat.

Poprzedni Alyssa i czary
Następny Jak wygląda seksualna mapa Polki?